wtorek, 3 października 2023 09:51

"Aż 30% artystów zarabia mniej niż pensja minimalna". Kandydaci opozycji mówią o zmianie przepisów

Autor Patryk Trzaska
"Aż 30% artystów zarabia mniej niż pensja minimalna". Kandydaci opozycji mówią o zmianie przepisów

W poniedziałek (2 października) przed budynkiem Teatru Słowackiego w Krakowie odbyła się ponadpartyjna konferencja prasowa dotycząca sytuacji artystów i ustawy o artystach zawodowych.

Konferencja zorganizowana została przez posłankę, oraz kandydatkę do Sejmu z miejsca 2 na liście Lewicy, teatrolożkę i dyrektorkę instytucji kultury - Darię Gosek Popiołek. Na zaproszenie posłanki w konferencji wzięli udział także : Patrycja Durska, kandydatka do Sejmu z miejsca 9 listy Trzeciej Drogi, aktorka i działaczka społeczna; oraz senator Jerzy Fedorowicz, kandydat do Senatu paktu senackiego, aktor i reżyser teatralny, wieloletni dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie.

Kandydaci podkreślali potrzebę wprowadzenia ustawy o artystach zawodowych, wagę kultury i sztuki, szczególnie dla Krakowa, odczarowywali też mity o zarobkach artystów w Polsce, z których aż 60% zarabia poniżej średniej krajowej, a 30% poniżej pensji minimalnej. Wyrażali też gotowość wspólnej pracy ponad wszelkimi politycznymi podziałami na rzecz artystów w Polsce.

– Zgodnie z badaniami resortu kultury z lat 2016-2019 aż 30% artystów osiągało przychody niższe niż pensja minimalna. To pokazuje skalę potrzeb. Młode artystki nie mogą pozwolić sobie na urlop macierzyński, młodzi artyści nie mają poczucia bezpieczeństwa. Przeciwdziałaniu temu ma służyć ustawa o artystach zawodowych, która pod rządami PiS jest pomijana. A przecież nie ma wolności artystycznej, jeśli malarka zastanawia się za co zapłaci czynsz w kolejnym miesiącu! Nie możemy mówić o poczuciu wolności artystycznej, jeżeli w oczy artyście zagląda lęk o jutro. Chcemy powiedzieć wszystkim artystom: czasy, w których wasze problemy i wasze sprawy były mniej ważne, w kolejnej kadencji przejdą do przeszłości. Jesteśmy z wami, rozumiemy wasze problemy współtworzyliśmy kulturę razem z Wami. Mam nadzieję, że w końcu po wielu latach oczekiwania, moje koleżanki artystki przestaną bać się o to, czy będą miały za co opłacić żłobek, czy będą miały za co żyć – podkreśliła Daria Gosek - Popiołek

– Wchodzimy do polityki, tak jak ja, żeby chronić artystów, sztukę i media przed politykami. Przypominam, że Koalicja Obywatelska przygotowała w tych 100 konkretach dwa ważne punkty dotyczące spraw wszystkich artystów w  Polsce. Mamy konkretne plany dla artystów i zrealizujemy je wspólnie, dlatego pamiętajcie: 15 października idziemy wszyscy na wybory i głosujemy mądrze kontynuował Jerzy Fedorowicz

Z kolei Patrycja Durska, kandydatka do Sejmu z miejsca 9 listy Trzeciej Drogi w okręgu 13, a także aktorka i działaczka społeczna podkreślała role artystów i kultury we współczesnym świecie. – Chrońmy artystów! Bez artystów nie ma kultury. Kultura stanowi podstawę funkcjonowania społeczeństwa, o czym w trudnym czasie pandemii artyści przekonali wszystkich, którzy mogli śledzić ich budujące działania online na rzecz innych. Artyści uprzyjemniają życie na każdym kroku – z twórczością spotykamy się w każdym momencie - przeglądając zdjęcia, filmy czy słuchając muzyki w telefonie; sztuka otacza nas non stop - choćby w architekturze, sztuce ludowej czy sprzętach gospodarstwa  domowego. Sztuka jest częścią naszej tożsamości narodowej!- zakończyła Patrycja Durska.

Inf./fot. Biuro Prasowe Polska 2050 w Małopolsce

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka