wtorek, 11 stycznia 2022 17:06

Będzie mniej kursów? Wiemy, jak będzie funkcjonowała komunikacja miejska w czasie ferii

Autor Mirosław Haładyj
Będzie mniej kursów? Wiemy, jak będzie funkcjonowała komunikacja miejska w czasie ferii

Decyzją ministra Czarnka dzieci i młodzież wróciła do szkół. W województwie małopolskim czeka ich tylko tydzień nauki stacjonarnej, ponieważ już 17 stycznia rozpoczną się ferie zimowe. Sprawdziliśmy, jak w czasie styczniowej przerwy od nauki będzie kursowała komunikacja miejska w Krakowie.

Zwykle w okresie ferii zimowych, podobnie, jak w wakacje, kursowanie autobusów i tramwajów było ograniczone. Brak konieczności dojazdu do miejsca nauki przez uczniów był na tyle odczuwalny pod względem zapełnienia pojazdów komunikacji miejskiej, że miasto mogło pozwolić sobie na zmniejszenie liczbę kursów a co za tym idzie także oszczędności. Epidemia i kolejne lockdownu oraz idące za nimi wprowadzenie nauki zdalnej, z domów, zaburzyło ten porządek.

W tym roku dzieci i młodzież szkolna wróciły do nauki stacjonarnej. W przypadku województwa małopolskiego, tylko na tydzień, ponieważ w tym roku rząd, jak na razie, nie zdecydował się na wprowadzanie lockdownu. Ponadto, wzorem lat sprzed pandemii minister edukacji narodowej ogłosił terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022, które są różne dla poszczególnych regionów. Małopolska wspólnie z województwami kujawsko-pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim i wielkopolskim rozpocznie ferie jako pierwsza.

"Działa normalnie i tak powinno pozostać do końca stycznia"

Jak w czasie przerwy międzysemestralnej funkcjonować będzie komunikacja publiczna w Krakowie? Z tym pytaniem udaliśmy się do Zarządu Transportu Publicznego. W rozmowie z naszą redakcją Michał Wojtaszek z ZTP-u przyznał, że na przełomie 2021 i 2022 r. w mieście zmniejszono kursowanie pojazdów MPK, jednak powodem nie był fakt nauki zdalnej uczniów.

– Zmniejszenie kursów autobusów komunikacji miejskiej w okresie świąteczno-noworocznym wynikało z tego, że w tym czasie zawsze odnotowujemy zmniejszoną frekwencja w pojazdach. Dlatego w ograniczamy ofertę i ilość kursów

– mówił Wojtaszek i dodał:

– W styczniu w zasadzie wszystko wróciło już do normy. Pozostały pewne ograniczenia, bo linia 50 kursuje co 7,5 minuty zamiast co 5. Natomiast linie 7, 17 i 74 są zawieszone. Nie mniej, poza ograniczeniami wynikającymi z prac remontowych, miejski transport działa normalnie i tak powinno pozostać do końca stycznia. Na ferie nie będziemy wprowadzać jakiś większych ograniczeń.

To z pewnością dobra informacja dla krakowian. Decyzja ZTP-u podyktowana jest głównie przyczynami sanitarnymi:

– Na chwilę obecną nie planujemy ograniczeń związanych z przerwą międzysemestralną. Trwa pandemia i oczekiwania mieszkańców są takie, żeby nie powodować w tramwajach i autobusach takich działań, które skutkowałyby zwiększeniem zatłoczenia. Więc jak w pojazdach komunikacji miejskiej będzie luźniej, to na pewno będzie odbierane to dobrze przez mieszkańców

– tłumaczył Wojtaszek.

Fot.: FB/MPK Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje