sobota, 24 września 2022 10:01

Biegnie wokół Błoń dla dzieciaków. Chce przebiec 250 kilometrów!

Autor Marzena Gitler
Biegnie wokół Błoń dla dzieciaków. Chce przebiec 250 kilometrów!

Już dziś biegacz wyczynowy Sławek Gawlik z Krakowa bije życiowy rekord, żeby zebrać środki na sprzęt sportowy dla dzieciaków z placówek opiekuńczych. "Planowane jest okrążenie Błoń aż 70 razy i pokonanie ok. 250 km. A wszystko to w ciągu zaledwie 24-godzin. Przyjdź, kibicuj i dodaj mu sił!" - zachęca "Parkowa".

W sobotę, 24 września w Krakowie odbywa się niezwykła akcja. Ultrabiegacz Sławek Gawlik chce pokonać nawet 2540 kilometrów biegnąć wokół krakowskich Błoń. Chce w ten sposób pobić swój życiowy rekord, ale przede wszystkim zebrać pieniądze dla krakowskiego Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Parkowa". Centrum łączy w sobie aż siedem placówek, które zapewniają opiekę, wychowanie oraz wsparcie terapeutyczne dla 90 dzieci w wieku od 0-18 lat, które czasowo lub trwale pozbawione są opieki ze strony rodziców.

Bieg rozpoczął się o godz. 11. Planowane jest okrążenie Błoń aż 70 razy i pokonanie ok. 250 km w ciągu zaledwie 24-godzin. Start i meta pętli wokół Błoń Krakowskich ulokowane zostaną na wysokości Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. "Przyjdź, kibicuj i dodaj mu sił!" - zachęca "Parkowa" na Facebooku.

Już 24.09 (sobota) o godzinie 11.00 na krakowskich Błoniach wydarzy się coś niezwykłego! Zobacz, jak wyczynowy biegacz...

Opublikowany przez Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Parkowa" Czwartek, 22 września 2022

Akcję poprzedził briefing w którym udział wzięli Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych, Sławek Gawlik – pomysłodawca i uczestnik 24-godzinnego Biegu Charytatywnego (Dynafit Team Poland), Jarosław Chodorowski, Dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa”, Katarzyna Kasprzyk-Mosio, przedstawiciel firmy Agencja Pracy MGsolutions oraz Paweł Żyła, Prezes Fundacja Vena-Sport.

- Kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie i opowiedział Pan o swojej inicjatywie, z podziwem ale i niedowierzaniem, że to jest możliwe, podeszliśmy do tego wydarzenia. To wspaniałe, że poświęca Pan swój czas, siłę i energię w tak szczególnym celu. Sport jest najlepszą platformą do niesienia pomocy, bo generuje emocje, które napędzają do czynienia dobra. Jako ZIS zawsze staramy się angażować w tego typu wydarzenia, ale też tworzyć własne. Podczas Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e) zbieraliśmy środki na  pomoc dla Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Od lat wspieramy organizację charytatywnych Poland Business Run i Krakowskiego Biegu Sylwestrowego. Zawsze z entuzjazmem podchodzimy do tego typu inicjatyw. Trzymamy mocno kciuki, a krakowian zapraszamy do dopingowania i wspierania naszego bohatera – powiedziała podczas spotkania Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk – Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych, dziękując Sławkowi Gawlikowi.

- Jestem dobrze przygotowany do sobotniego startu. Spędziłem 12 dni na obozie w Alpach. Cel na sobotę to zebrać jak najwięcej środków dla dzieci. Chcę przy okazji poprawić rekord Błoń Krakowskich, który wynosi 243 km. Plan minimum przed startem to 250 km – zapowiadał z kolei Sławek Gawlik, uczestnik 24-godzinnego Biegu Charytatywnego.

- Zapowiedź wielu kilometrów może cieszyć. Każde kolejne kilometry przebyte przez biegacza oznaczają bowiem wymierne korzyści finansowe dla Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa”.  Za każde okrążenie Błoń Krakowskich przekażemy 100 zł. Mamy nadzieję, że tych okrążeni będzie jak najwięcej – obiecała podczas konferencji Katarzyna Kasprzyk-Mosio, przedstawiciel firmy Agencja Pracy MGsolutions – głównego donatora akcji.

Wydarzeniu towarzyszy internetowa zrzutka na dofinansowanie wyposażenia "Parkowej" w nowoczesny sprzęt sportowy. W placówkach dużą wagę przywiązuje się do aktywności fizycznej, a sport jest jedną z form terapii nadpobudliwości psychoruchowej, z którą boryka się wielu podopiecznych. Dzieci korzystają niemal przez cały rok z boiska wielofunkcyjnego przy placówek, a także siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw.

Biegacz chce zebrać na ten cel 24 tys. zł (link do zbiórki na zrzutce znajdziesz TU). Potrwa ona do 30 września.

Partnerami wydarzenia są: Miasto Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Sławek Gawlik to biegacz długodystansowy, były kolarz górski, reprezentant Polski, instruktor i promotor sportu, znany jest w krakowskim środowisku biegowym z zamiłowania do ekstremalnych wyzwań. Tym razem utytułowany ultramaratończyk, zwycięzca Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e) z 2020 roku, będzie biegł przez całą dobę, by zebrać środki na rzecz krakowskiego domu dziecka.

Sławek na swoim koncie ma już takie osiągnięcia jak choćby ośmiodniowy bieg przez Alpy, sześciokrotne pod rząd wbiegnięcie na Kasprowy Wierch od świtu do zmierzchu zimą, czy próbę bicia rekordu klasycznej trasy legendarnego Biegu Rzeźnika. Na arenie międzynarodowej odniósł m.in. spektakularne zwycięstwo w ulicznym maratonie w Bratysławie, zajmował czołowe lokaty w wymagających drużynowych biegach etapowych w Alpach – Dynafit Trail Run 3 czy Transalpine Run.

Do jego największych krajowych sukcesów należy zaliczyć m.in. tegoroczne zwycięstwo i rekord trasy Rzeźnickiego Szlema (187 km), pierwsze miejsce w Garmin Ultra Race na dystansie 54 km, drugie miejsca na dystansach 100 i 150 km prestiżowych zawodów Łemkowyna Ultra-Trail, czy też podium w etapowym Iron Runie (9 startów pod rząd na krynickim Festiwalu Biegowym, na łącznym dystansie ponad 160 km).

fot. ZIS Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka