czwartek, 26 sierpnia 2021 12:49

Ćwiczenia w powietrzu. Aerial silks czy aerial joga?

Autor Artykuł sponsorowany
Ćwiczenia w powietrzu. Aerial silks czy aerial joga?

Ćwiczenia w powietrzu – brzmi ciekawie, prawda? Zainteresowanie tym tematem potwierdza ciągle rosnąca popularność sportów aerial. Niewiele osób wie jednak, czym charakteryzują się poszczególne dyscypliny i co wybrać dla siebie. W tym artykule wyjaśniamy różnice między aerial silks i aerial joga.

Czym są ćwiczenia w powietrzu?

Ćwiczenia w powietrzu są rodzajem akrobatyki powietrznej. To dyscyplina sportowa, która obejmuje kilka różnych aktywności. Są to m.in. aerial silks i aerial joga, o których więcej napiszemy w dalszych akapitach. Co łączy wszystkie te ćwiczenia? Przede wszystkim to, że są wykonywane nad ziemią, z wykorzystaniem określonego sprzętu. Sprzętem tym może być np. chusta, hamak, lina czy drążek.

Ćwiczenia na szarfie

Aerial silks to ćwiczenia, do których wykonania służy podwieszona do sufitu szarfa akrobatyczna (nazywana również chustą). Dyscyplina ta łączy elementy tańca, akrobatyki oraz treningu siłowego, wiele czerpie również ze sztuk cyrkowych.

Aerial silks polega na wykonywaniu różnego rodzaju figur i sekwencji, które finalnie tworzą układ choreograficzny. Ćwiczenia te wymagają pracy całego ciała, zatem dają niesamowite efekty. Siła wszystkich mięśni zwiększa się, muskulatura estetycznie rzeźbi, ciało wysmukla, ruchy zyskują gracji, a koordynacja polepsza.

Joga na hamaku

Aerial joga to inaczej joga na hamaku. Aktywność ta jest połączeniem klasycznej jogi z akrobatyką powietrzną. Jak wynika z nazwy, do takiego treningu niezbędny jest hamak do jogi.

Hamak podwieszony do sufitu tworzy rodzaj kokona. Podczas wykonywania ćwiczeń, które przypominają zwykłe asany, służy jako wsparcie lub rekwizyt. Dzięki niemu wiele pozycji można znacząco pogłębić, a niektóre są łatwiejsze do wykonania. Dodatkowo hamak odciąża stawy.

Jakie efekty daje aerial joga? Podobne do aerial silks, bo i w tym przypadku konieczna jest praca całego ciała. Warto jednak podkreślić, że podczas zajęć jogi nacisk może być kładziony na mobilność, elastyczność i sferę duchową. Celem aerial silks są natomiast choreografie, które mają służyć do efektownych pokazów i niekoniecznie do tego, aby się wyciszyć.

Inne dyscypliny

Istnieją również inne dyscypliny, które można nazwać ćwiczeniami w powietrzu. Jedną z popularniejszych jest np. pole dance, które długo cieszyło się złą sławą. Dzisiaj szkoły uczące tańca na rurze znajdują się w każdej większej miejscowości, a pole dance zyskało oficjalny status sportu. Co więcej, na popularności zyskuje również aerial hoop – dyscyplina wywodząca się z cyrku. Ćwiczenia te wykonuje się na kole cyrkowym podwieszonym do sufitu.

Jaką dyscyplinę wybrać?  To powinno zależeć od Ciebie: Twoich preferencji, trybu życia, celów i przyzwyczajeń. Wszystkie sporty aerial są rozwijające i niezwykle ciekawe, zatem wybór aktywności warto przemyśleć. W przypadku jakichkolwiek kontuzji lub problemów zdrowotnych pamiętaj, by przed pierwszym treningiem skonsultować się z lekarzem lub porozmawiać z instruktorem.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje