środa, 13 stycznia 2021 16:15

Czy będą testy przesiewowe w Wieliczce? Co ze szczepieniami osób 60+? Znamy odpowiedź wojewody

Autor Marzena Gitler
Czy będą testy przesiewowe w Wieliczce? Co ze szczepieniami osób 60+? Znamy odpowiedź wojewody

4 stycznia burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wysłał pismo do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, dotyczące terminów realizacji Narodowego Programu Szczepień w gminie Wieliczka. Co odpowiedział wojewoda?

Burmistrz w swoim piśmie pytał o to, kiedy rozpoczną się szczepienia osób starszych powyżej 60 roku życia. Pytał też o realizację zapowiedzianych przez rząd badań przesiewowych w kierunku SARS-CoV-2 wśród mieszkańców. Pisaliśmy o tym tu:

Kiedy rozpoczną się szczepienie mieszkańców Wieliczki? Burmistrz wysłał pismo do wojewody
4 stycznia burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wysłał pismo do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, dotyczące terminów realizacji Narodowego Programu Szczepień w gminie Wieliczka.

Teraz otrzymał odpowiedź od wojewody, niestety nie brakuje w niej ogólników i truizmów.

"Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Otwartego w Wieliczce widnieje na liście punktów szczepień wraz z 5 innymi placówkami zlokalizowanymi na terenie Wieliczki (łącznie obecnie przewidziano 14 punktów szczepień na terenie powiatu wielickiego) - napisał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. - Planowany harmonogram szczepień na terenie całego kraju ma charakter jednolity. Przyjęto zasadę, że szczepienia przeciwko COVID-19 będą łatwo dostępne, darmowe i dobrowolne.

Na chwilę obecną ustalono, iż proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r., a w jego 1 etapie zaszczepieni zostaną w szczególności pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu oraz osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych. Rejestracja będzie możliwa poprzez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Odnosząc się do kwestii badań przesiewowych należy wskazać, iż na wstępie objęci nimi będą nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, a także pracownicy szkolnej administracji i obsługi. Testowanie planowane jest między 11 a 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i bezpłatne.

Mając na uwadze mogące pojawić wątpliwości pragnę podkreślić, iż oficjalne dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19, obejmujące całe spektrum zagadnień, dostępne są w serwisie gov.pl (w lokalizacji: www.gov.pl/web/szczepimysie). Są one na bieżąco aktualizowane i uzupełniane w toku rozwoju całego procesu."

zobacz też:

Turystyka w Wieliczce w dramatycznej sytuacji. Burmistrz apeluje do premiera o pomoc
Po przedłużeniu lockdownu rząd zapowiedział miliardowe wsparcie dla gmin górskich. O objęcie rządowym programem apeluje do premiera burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Wieliczka. Ruszają przesiewowe testy nauczycieli
W Wieliczce rozpoczynaja się zapowiedziane przez rząd przesiewowe tasty nauczycieli. Kogo obejmą?
Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID w powiecie wielickim?
Ministerstwo Zdrowia udostępniło mapę z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. W Małopolsce obecnie jest ich 492, z czego 14 w powiecie wielickim.
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje