sobota, 8 grudnia 2018 21:19

Czy grozi nam „Klątwa obfitości”? Po premierze filmu Ewy Ewart

Autor (red)
Czy grozi nam „Klątwa obfitości”? Po premierze filmu Ewy Ewart

W środę, 5 grudnia kilkusetosobowa publiczność w katowickim kinie Kosmos uczestniczyła w światowej premierze „Klątwy obfitości”. Efekt dwóch lat pracy dokumentalistki Ewy Ewart opowiada o inicjatywie Yasuni, która miała ochronić bezcenny przyrodniczo obszar Ekwadoru dzięki zaprzestaniu wydobycia ropy naftowej w parku narodowym. Ograniczenie pozyskiwania i zużywania paliw kopalnych, to wyzwanie, przed którym stoimy jako ludzkość, więc nieprzypadkowo pierwszy pokaz filmu odbył się w Katowicach w trakcie COP24 - Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Ekwador to niewielki (mniejszy od Polski) kraj w Ameryce Południowej od lat zmagający się z wysokim poziomem ubóstwa. Co więcej, państwo, w którym PKB na osobę jest ponad dwukrotnie niższe niż w Polsce, jest jednocześnie mocno zadłużone i bogate. Jak to możliwe? Ekwador ma trzecie co do wielkości zasoby ropy naftowej na kontynencie. Jest to jednak tytułowa klątwa obfitości, ponieważ część z nich znajduje się na bezcennych dla klimatu terenach Amazonii. Jednym z takich obszarów jest park narodowy Yasuni. W Ekwadorze wydobycie surowca odpowiada za około 40 proc. przychodów z eksportu, jednak w 2007 roku władze tego państwa zadeklarowały, że zrezygnują z eksploatacji złóż w Yasuni w zamian za międzynarodową rekompensatę w wysokości połowy wartości zalegającej w nich ropy. Czy ta tyleż szlachetna, co utopijna inicjatywa miała szanse powodzenia? Jakie były jej kulisy, a także skutki – globalne i regionalne? Tego można się było dowiedzieć podczas światowej premiery „Klątwy obfitości”.

- Sposób, w jaki film opowiada o inicjatywie Yasuni, był bardzo uważnie przemyślany, ponieważ nie chciałam, żeby ten obraz miał wydźwięk wyłącznie lokalny. Poprzez miejscową historię, dziejącą się w dalekim, mało komu znanym kraju, udało mi się stworzyć przekaz globalny. Można zapytać, czy w ogóle powinny nas obchodzić wydarzenia w niewielkim państwie na drugiej półkuli. Otóż powinny i to bardzo, a ten film wyjaśnia dlaczego – mówiła Ewa Ewart, autorka „Klątwy obfitości”.

- Moją pierwszą myślą po obejrzeniu tego filmu był żal wywołanym tym, że żyjemy w czasach, w których stajemy przed tak trudnymi dylematami, jak ten, o którym opowiada „Klątwa obfitości”. Jak tylko dowiedziałem się, że jako przedstawiciel polskiego biznesu mogę sfinansować przekaz poruszający temat o zasięgu globalnym, to od razu poczułem, że to jest dla nas. Wraz ze wspaniałą reżyserką mogliśmy stworzyć coś, co pokażemy całemu światu, bo ta historia dotyczy całej ludzkości – wyjaśnił Piotr Krupa, założyciel Krupa Gallery i mecenas filmu.

- „Klątwa obfitości” to historia cennego lasu, który mógł być uratowany i jednocześnie apel do nas. To przypomnienie, że mogliśmy zrobić więcej w tej sprawie i jako ludzkość nie popisaliśmy się momencie, który był kluczowy dla losów rezerwatu Yasuni. Jeżeli nadal będziemy tak robić, to po jakimś czasie również nasze przetrwanie stanie pod znakiem zapytania – podsumował Michał Kurtyka, pełnomocnik ds. prezydencji COP24 oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii RP.

Film, wyprodukowany przy wsparciu wrocławskiej Krupa Gallery, będzie można zobaczyć w niedzielę, 9 grudnia, na antenie TVN24, w cyklu „Ewa Ewart poleca”. 8 grudnia, o 16:10 polskiego czasu, obraz wyemituje kanał BBC World News.

Produkcję filmu wsparł także Polski Instytut Sztuki Filmowej.

O autorce filmu

Ewa Ewart jest jedną z najwybitniejszych polskich dokumentalistek. Przez lata współpracowała z BBC oraz amerykańską telewizją CBS. Jej filmy były wielokrotnie nagradzane na festiwalach międzynarodowych i nominowane m.in. do nagród BAFTA, Emmy.

O producencie filmu

Krupa Gallery to miejsce i idea, które powstało z pasji Sylwii i Piotra Krupów. Z pasji do angażowania się w tematy ważne, o międzynawowym zasięgu. Krupa Gallery jako miejsce jest obecnie w budowie w zabytkowej kamienicy na wrocławskim Rynku. Będzie tam prezentowana sztuka współczesna artystów z Polski i Europy Środkowej. Będzie to także miejsce do prowadzenia ważnych debat i rozmów o kondycji naszego świata. Pierwszym krokiem ku temu była produkcja filmu dokumentalnego Ewy Ewart „Klątwa obfitości”.

Kultura - najnowsze informacje