czwartek, 19 października 2023 07:59, aktualizacja rok temu

„Czy masz dzieci? Nie, powiedział mój ojciec. Mam dwie córki”. Już wkrótce niezwykłe spotkanie

Autor Mirosław Haładyj
„Czy masz dzieci? Nie, powiedział mój ojciec. Mam dwie córki”. Już wkrótce niezwykłe spotkanie

26 października w krakowskiej Mediatece Instytut Francuskiego (ul. Stolarska 15) o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Camille Laurens. Autorka jest eseistką, felietonistką oraz profesorką literatury francuskiej, zdobywczynią prestiżowej nagrody literackiej Prix Femina a jej książki przetłumaczono już na około trzydzieści języków. Spotkanie z uznaną pisarką oprowadzi je Martyna F. Zachorska, znana również jako Pani od Feminatywów, a drugą gościnią, oprócz autorki, będzie polska tłumaczka „Dziewczynki” – Elżbieta Janota.

„Czy masz dzieci? Nie, powiedział mój ojciec. Mam dwie córki”. Laurence Barraqué dorastała ze swoją siostrą w latach sześćdziesiątych w Rouen. Byłoby łatwiej, gdyby była chłopcem. W latach dziewięćdziesiątych sama zostaje matką dziewczynki. Czy byłoby łatwiej, gdyby urodziła chłopca?

Autorka demaskuje świat przepełniony seksizmem i mizoginią, podkreślając znaczenie słów w kreowaniu rzeczywistości. „Jesteś histeryczna, przestań robić z siebie ofiarę, bądź miła, nie wiesz, o czym mówisz, weź to na siebie” – ta zinternalizowana przemoc formatuje kobiety, ogranicza je i rani.

Bycie dziewczyną, posiadanie córki: jak to zrobić? Co przekazać? Laurens, mierząc się z tymi pytaniami, mistrzowsko opisuje zachodzące w latach dziewięćdziesiątych zmiany społeczne we Francji.

Zapowiedź wydarzenia/Fot.: Grupa Wydawnicza Relacja, materiały prasowe
Zapowiedź wydarzenia/Fot.: Grupa Wydawnicza Relacja, materiały prasowe

Przenikliwa „Dziewczynka”

Camille Laurens w „Dziewczynce” rysuje wnikliwy i poruszający portret kobiety na różnych etapach życia, próbującej odnaleźć się w rzeczywistości, w której kobiecość jest uznawana za gorszą. Błyskotliwa analiza mechanizmów stojących za obniżaniem wartości kobiet w patriarchalnym świecie przeprowadzona przez autorkę nagrodzoną m.in. Prix Femina.

Tytułowa dziewczynka nazywa się Laurence Barraqué, i choć jej imię pochodzi od lauru zwycięstwa, to Laurence od początku jest przegrana – jest dziewczynką.

Okładka "Dziewczynki"/Fot.: Grupa Wydawnicza Relacja, materiały prasowe
Okładka "Dziewczynki"/Fot.: Grupa Wydawnicza Relacja, materiały prasowe

Camille Laurens śledzi etapy życia głównej bohaterki, obserwując ją jako dziecko, kobietę oraz matkę, której przez całe życie towarzyszy cień słowa „dziewczynka”. Słowa, które tworzy i determinuje jej rzeczywistość, często nieprzyjazną kobietom – zarówno w samej książce, jak i w naszym życiu. Te słowa i rzeczywistość przez nie wykreowana formatuje dziewczynki nie tylko we Francji II połowy XX wieku, w czasie, w którym żyje Laurence Barraqué, lecz także dzisiaj w Polsce – „bądź miła”, „weź to na siebie”, „nie przeklinaj, kto to widział kobietę wykrzykującą takie słowa?!”.

Autorka stworzyła feministyczną powieść demaskującą wciąż seksistowskie i mizoginistyczne społeczeństwo Francji XX wieku. „Dziewczynka” pokazuje je z dwóch perspektyw i pokoleń – wychowanie głównej bohaterki przez rodziców oraz jej własne macierzyństwo. Dzięki temu powieść staje się też błyskotliwym portretem zachodzących zmian społecznych, które, choć się wydarzają, to zbyt powoli. Przed jakimi zadaniami stoimy na drodze do pełnej równości i systemu, który dla każdego działa tak samo?

Camille Laurens

Camille Laurens (właśc. Laurence Ruel) – powieściopisarka, profesorka literatury francuskiej, zasiadała w Académie Goncourt. Za powieść „W twych ramionach” otrzymała nagrodę literacką Prix Femina. „Dziewczynka” zdobyła tytuł książki roku opiniotwórczego magazynu literackiego „Lire”.

Camille Laurens/Fot.: Francesca Mantovani, Grupa Wydawnicza Relacja, materiały prasowe
Camille Laurens/Fot.: Francesca Mantovani, Grupa Wydawnicza Relacja, materiały prasowe

Fot. gł. i inf.: Francesca Mantovani, Grupa Wydawnicza Relacja, materiały prasowe

Dobra książka

Dobra książka - najnowsze informacje

Rozrywka