wtorek, 6 marca 2018 10:38

Dębica: Tak się czci bohaterów

Autor Marzena Gitler
Dębica: Tak się czci bohaterów

Już po raz ósmy mieszkańcy ziemi dębickiej uczcili pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”. Po raz pierwszy do dorocznych obchodów dodano bieg „Tropem Wilczym”, który 4 marca ruszył w hołdzie wyklętym ulicami Dębicy.

„Niezłomni dla Niepodległej”
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” z ziemi dębickiej w 3 marca w Domu Kultury i Kino Kosmos Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy zaprezentowano wzruszające widowisko patriotyczne pt. „Niezłomni dla Niepodległej” w wykonaniu młodzieżowej grupy artystycznej „Safo”. W trakcie spektaklu wręczono medale Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przyznane przez Zarząd Główny w Warszawie. Otrzymali je: ppor. Wiesława Pawlus, kpt. Tadeusz Garstka oraz mjr Jerzy Krupa.

Z wojskową eskortą
Oficjalne uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w niedzielę, 4 marca na dębickim rynku, w kościele pw. św. Jadwigi i na cmentarzu wojskowym, z ceremoniałem wojskowym, z udziałem 33. Batalionu Lekkiej Piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Łukasza Cieplińskiego. Nie zabrakło na nich weteranów wojennych, parlamentarzystów, władz samorządowych, licznych pocztów sztandarowych oraz mieszkańców Dębicy. Na zakończenie uroczystości na rynku złożono wiązanki kwiatów przy pomniku zamordowanych żołnierzy z oddziału Jana Stefki „Mściciela”.
W intencji poległych i ojczyzny odbyła się msza święta w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy, której przewodniczył ks. prałat Ryszard Piasecki, kapelan środowiska Armii Krajowej.
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz wojskowy przy ul. Cmentarnej. Modlitwę w intencji bohaterów Polski Podziemnej odmówił ks. prałat Ryszard Piasecki, ppor. Wojciech Iwasieczko, zastępca burmistrza odczytał Apel Pamięci. Po salwie honorowej złożono kwiaty przy symbolicznym grobie ppłk. Adama Lazarowicza oraz pomniku-kwaterze Polskiego Państwa Podziemnego.

Po raz pierwszy „Tropem Wilczym”
Po raz pierwszy w Dębicy zorganizowano ogólnopolski bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych. W rywalizacji na symbolicznym dystansie 1963 metry upamiętniającym rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek pomimo kilkunastostopniowego mrozupobiegło 84 zawodników, w tym liczna grupa żołnierzy 33 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy. Najszybszym zawodnikiem okazał się Wojciech Gawle. Drugie miejsce zajął Grzegorz Szerszeń, trzeci Rafał Gardziel. Bieg był jednym z wydarzeń obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Start i meta znajdowały się na Rynku przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, straconych podczas ostatniej publicznej egzekucji na działaczach podziemia niepodległościowego w Polsce w lipcu 1946 roku. Trasa prowadziła obok miejsc męczeństwa dębickiego podziemia, tj. byłych siedzib Urzędu Bezpieczeństwa przy Kolejowej i Ogrodowej oraz obok siedziby Milicji Obywatelskiej.
Najmłodszymi uczestnikami biegu byli: Wiktoria Las, Nikola Krawiec, Milena Południak, Brajan Krawiec, Wiktor Wójcik i Jakub Tokarz, zaś najstarszymi Anna Grabowska i Stanisław Sztorc. Sygnał do startu dał mjr Jerzy Krupa, żołnierz Armii Krajowej oraz oddziału Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Na zakończenie biegu na wszystkich uczestników czekała gorąca grochówka.
Organizatorami dębickich obchodów byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Parafia pw. Św. Jadwigi w Dębicy, Katolickie Centrum Edukacji Kana w Dębicy, Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, a pomagali: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 3. Podkarpacka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej – 33. Batalion Lekkiej Piechoty w Dębicy, Miejska Komunikacja Samochodowa Sp. z o.o. w Dębicy, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dębicy, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec im. Dębickich Szarych Szeregów w Dębicy, Związek Strzelecki Strzelec JS 2017 w Dębicy oraz Grupa Artystyczna SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Marzena Gitler

Dębica - najnowsze informacje

Rozrywka