piątek, 11 października 2019 14:30

Miechów. Dobre wiadomości w sprawie budowy Centrum PSONI

Autor Mirosław Haładyj
Miechów. Dobre wiadomości w sprawie budowy Centrum PSONI

W połowie czerwca nad planami budowy przez miechowskie PSONI Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin zebrały się chmury. Upływający czas postawił Zarząd Koła przed dylematem: czy decydować się na realizację projektu wyłonionego podczas oferty przetargowej, której koszt był o ponad milion zł wyższy, niż zebrany budżet, czy rozpisywać nową ofertę i ogłaszać nowy przetarg w nadziei na osiągnięcie niższych cen. Pierwsza opcja stwarzała problem w postaci zabezpieczania brakujących środków. Dlatego kierownictwo zdecydowało się na realizację tej drugiej, która okazała się trafną. Pozwoli to na rozpoczęcie budowy Centrum. Ale nie oznacza końca problemów finansowych stowarzyszenia.

Przypomnijmy, PSONI Koło w Miechowie od kilku lat stara się o przeniesienie do większego budynku, ponieważ dotychczasowy, z racji liczby podopiecznych i prowadzonej działalności, jest już za ciasny. Dlatego stowarzyszenie od kilku lat stara się zrealizować projekt budowy Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin, w miejscowości Strzeżów Drugi w tamtejszym opuszczonym budynku oświatowym. Wyłoniona podczas przedostatniego przetargu oferta na remont i adaptację zabudowań była o milion zł wyższa od środków, którymi dysponowało PSONI. Łączny budżet stowarzyszenia, wraz z pozyskanymi dopłatami i uzyskanym wsparciem zewnętrznym, wynosił ok. 4,3 mln zł. Kierownictwo miechowskiego PSONI  musiało do 24 czerwca podjąć decyzję, czy decyduje się na realizację projektu wyłonionego podczas oferty przetargowej, który jest droższy, niż budżet, czy rozpisuje nową ofertę i ogłasza nowy przetarg.

Dysproporcja jaka wyniknęła między planowanym budżetem, a ofertą przetargową wynikała z tego, że założenia projektu pochodziły sprzed 2 lat. W tym czasie mocno podrożały materiały budowane i koszty robocizny. Rozpisanie nowego przetargu mogło skutkować ponownym zdrożeniem kosztów realizacji i jeszcze większą różnicą między posiadanymi środkami a realną ceną realizacji. Natomiast, aby przyjąć najtańszą ofertę stowarzyszenie musiało znaleźć brakujący milion zł.

To właśnie w tej sprawie 14 czerwca w Starostwie Powiatowym w Miechowie zabrały się władze gmin i starostwa z Zarządem PSONI Podczas spotkania jedyną realną pomoc zaproponował Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski, który zadeklarował wsparcie kwotą 200 tys. zł. Brak deklaracji od innych podmiotów sprawił, że pomysł budowy nie mógł zostać zrealizowany. W następnym tygodniu kierownictwo Stowarzyszenia spotkało się z pracownikami Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim, by przedstawić swoją koncepcję na rozwiązanie problemów z realizacją inwestycji, na którą pozyskano prawie 3,5 mln zł z Unii. Zapadła decyzja o rozpisaniu nowego przetargu.

W celu wyjaśniania sytuacji w jakiej znajduje się obecnie PSONI Koło w Miechowie skontaktowaliśmy się z dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego panią Ewą Ziębą.

Pani Dyrektor, otrzymałem informację, że budowa Centrum w Strzeżowie Drugim będzie realizowana.

Tak, w wyniku czwartego przetargu udało się nam wyłonić firmę, która zaproponowała nam ofertę o 0,5 mln zł niższą od tej, która została wyłoniona w przedostatnim przetargu. Mogę poinformować, że jest nią Firma Handlowo-Usługowa „Maja” Krzysztof Gola ze Słaboszowa. Ta firma zaproponowała najkorzystniejsze warunki finansowe w postaci najtańszej oferty. Ponadto mieliśmy już okazję z nimi współpracować przy okazji rozbudowy miechowskiego ośrodka. Umowa została podpisana 4 października. Nie byłoby to jednak możliwe, bez uzyskania gwarancji bankowych. Pozyskanie zabezpieczenia finansowego na brakującą kwotę umożliwiło nam przystąpienie do realizacji inwestycji. Otwarcie placu budowy nastąpi w czwartek 10 października.

Jaką sumę musicie państwo pozyskać?

Chodzi o ok. 0,5 mln zł. Jest to kwota, której brakuje do zamknięcia realizacji I etapu projektu. Na spotkaniu w Departamencie Środków Unijnych uzyskaliśmy zgodę na realizację II etapu z własnych środków. Dzięki temu, więcej pieniędzy zostało przeznaczonych na etap I, czyli budowę Centrum. W ten sposób mogliśmy ruszyć z jego realizacją, by nie stracić uzyskanych dotacji w postaci środków unijnych w wysokości ok. 3,5 mln oraz wsparcia PFRON-u, od którego dostaliśmy ok. 1 mln zł. Dzięki przetargowi i podpisaniu umowy zyskaliśmy czas na zebranie brakujących pieniędzy. Musimy pamiętać, że to wciąż nie małe kwoty. Brakuje nam 0,5 mln zł do dokończenia budowy, a do tego musimy pozyskać kolejne 500 tys. zł na zrealizowanie II etapu inwestycji. W tym przypadku chodzi o zagospodarowanie otoczenia Centrum. No i musimy mieć nadzieję, że w trakcie budowy nie wystąpią żadne nieprzywidziane sytuacje, które będą wymagały dodatkowych środków pieniężnych.

Jak stowarzyszenie zamierza zgromadzić brakującą sumę?

Mamy pewne plany. Liczymy na pomoc instytucji państwowych, samorządowców i parlamentarzystów. Jednak ze względu na sytuację polityczną i zbliżające się wybory na tę chwilę trudno jest mi o tym coś więcej powiedzieć. Najważniejsze, powtórzę to jeszcze raz, że inwestycja będzie realizowana. Środki do końca tego roku mamy zabezpieczone. W dużym stopniu również na rok następny. W uzyskaniu brakujących kwot bardzo pomocnym będzie fakt prowadzenia prac budowlanych. Inaczej jest, gdy prosi się o pieniądze na realizację planu, a inaczej, gdy chodzi o dokończenie inwestycji, która ma już fundamenty i ściany. Stajemy się dzięki temu bardziej wiarygodni. Nie wyobrażam sobie, że Centrum Wsparcia mogłoby nie powstać. Chwila rozpoczęcie prac przez firmę pana Krzysztofa Gola, będzie dla nas chwilą historyczną.

Fot.: PSONI Miechów


Pragnę poinformować, że w październikowym wydaniu Głosu Miechowskiego w powyższej rozmowie pojawił się błąd edytorski. Zamiast zdania: "Chodzi o ok. 0,5 mln zł." pojawiło się: "Chodzi o ok. 5 mln zł.". Za błąd przepraszam i informuję, że nie chcieliśmy wprowadzić nikogo w błąd.


Miechów - najnowsze informacje