niedziela, 6 sierpnia 2023 16:36

Dom Pokoju w Brzegach w łączności z ŚDM Lizbona [WIDEO, FOTO]

Autor Marzena Gitler
Dom Pokoju w Brzegach w łączności z ŚDM Lizbona [WIDEO, FOTO]

5 sierpnia na Campus Misericordiae w Brzegach mieszkańcy powiatu wielickiego i goście trwali na wspólnej modlitwie w łączności ze Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie. W ten dzień w Brzegach zakończyła się budowa Domu Pokoju – kaplicy symbolu niosącego tak ważne dziś przesłanie.  

Kiedy w stolicy Portugalii rozpoczęły się wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży, mieszkańcy powiatu wielickiego i przybyli goście spotkali się obok Bramy Miłosierdzia, przy powstałym w ostatnich dniach Domu Pokoju, gdzie odbyła się ekumeniczna modlitwa o pokój, wypowiedziana w kilku językach, będąca świadectwem jedności z miejscami, w których panuje wojna. Wieczorem zapłonęło też Światło Pokoju. Czuwanie i modlitwy odbywały się w jedności z papieżem Franciszkiem i młodzieżą zgromadzoną w Lizbonie oraz z osobami dotkniętymi tragedią wojny. Jak podkreślano, w tych szczególnych dniach modlono się o pokój, który jest tak bardzo potrzebny światu, by móc rozwijać się i budować wspólną przyszłość w duchu braterstwa i szacunku.

DOM POKOJU NA Campus Misericordiae -Pole Miłosierdzia - ŚDM Brzegi

W siedem dni powstał DOM POKOJU na Campus Misericordiae #ŚDM #Brzegi #Wieliczka #Polska

Opublikowany przez Campus Misericordiae -Pole Miłosierdzia - ŚDM Brzegi Sobota, 5 sierpnia 2023

- Pokój, Pokój, Pokój. Tym słowem rozpoczynamy nasze wołanie z Campus Misericordiae z Domu Pokoju - z miejsca, w którym miliony młodych ludzi modliły się z Papieżem podczas Światowych Dni Młodzieży. Znajdując się przy Bramie Miłosierdzia patrzymy na Dom Pokoju - symbol tych wszystkich domów, w których znaleźli schronienie nasi przyjaciele uciekający przed wojną na Ukrainie. Dziś jest to również symbol gościnności tych wszystkich ludzi, którzy w swoich domach przyjęli ,,podróżnych", ludzi, naszych przyjaciół, zmuszonych do opuszczenia swoich miejscowości - wsi, miasteczek, miast i swojego kraju. To znak serca, znak dobroci. To miejsce, w którym zgromadzili się młodzi z całego świata stało się drogowskazem dobroci. To spotkanie papieża z młodzieżą, jak się okazało, przygotowywało nas na te trudne czasy, na czas wędrówki setek tysięcy ludzi w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, na czas pandemii i na czas wojny, która przynosi śmierć. Dzwon, który się tu znajduje, rozbrzmiewa podczas wielu wyzwań miłosierdzia, które są odpowiedzią na potrzeby świata. Wdzięczni za wybudowanie tego Domu Pokoju, razem z Mariusem, Aliną, bratem Mariusem pamiętamy o Simonie i jej młodości, pasji, radości, pragnieniach i marzeniach. Dziś Simona jest już w niebie, ale w swoim życiu okazała wielką odwagę, a od dziś jest także częścią tego miejsca: Pól Miłosierdzia i Domu Pokoju - podkreślił Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Dom Pokoju został ufundowany przez przyjaciół Wieliczki z Rumunii. Fundatorem i pomysłodawcą projektu jest Marius Galbenusa - prezes Instytutu Zrównoważonego Rozwoju. - Spoczywa na nas - jako instytucji, której zadaniem jest wypracowywanie rozwiązań, szczególna odpowiedzialność społeczna, która wyraża się w przesłaniu przekazanym w imieniu naszym i wszystkich, którzy dzielą z nami wartości i aspiracje: wojna nie jest rozwiązaniem. Zdecydowaliśmy się wcielić w życie to przesłanie, używając architektury. Nasza wizja przyjęła formę przestrzeni, która wyraża wspólną ludziom potrzebę pokoju i przypomina, jaką rolę odgrywa jednostka w jego promowaniu i podtrzymywaniu. Budowla symbolizuje pokój i pokojową koegzystencję. Jest miejscem refleksji, nadziei i wiary, gdzie odwiedzający mogą odnaleźć wewnętrzny spokój w ciszy, oczyszczając umysł i odbudowując relację pomiędzy sercem a duszą. Celem Domu Pokoju jest inspirować, kreować równowagę w umyśle każdego odwiedzającego i dawać możliwość zrozumienia, co tak naprawdę łączy ludzi. Miejsce to ma dawać ludziom okazję bycia blisko z innymi, samym sobą oraz Bogiem - podkreśla Marius Galbenusa.

W realizacji projektu Mariusa Galbenusa wspiera Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie Ignat Timar oraz Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W wieczornej Modlitwie o Pokój uczestniczyła grupa dzieci z polskich rodzin z Łucka na Ukrainie - członkowie zespołu taneczno-wokalnego „Wołyńskie Słowiki”, które goszczą w Małopolsce.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Artykuł sponsorowany

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka