wtorek, 23 lutego 2021 08:23

Duże okna z widokiem na… północ

Autor Artykuł sponsorowany
Duże okna z widokiem na… północ

Jeśli mieliście okazję przemierzać północ Europy lub jesteście fanami skandynawskiej kinematografii, to prawie na pewno rzuciły Wam się w oczy charakterystyczne dla tego rejonu, imponujące swym rozmiarem okna. Duże przeszklenia występują nie tylko w nowoczesnych domach jednorodzinnych, lecz także w biurowcach, budynkach użyteczności publicznej czy strefach biurowych w sąsiedztwie przydrożnych magazynów. Rosnącą popularność tego trendu możemy również obserwować w kraju na Wisłą.

Nie da się zaprzeczyć, że duże okna lub tafle szkła zajmujące większą (lub czasem całą) powierzchnię ściany budynku to widok typowy dla krajów skandynawskich. Wbrew pozorom rozwiązania te nie są spotykane jedynie w nieruchomościach z widokiem na wybrzeże, jezioro czy malowniczy fiord. Jedni upatrują ich źródeł w niskiej dostępności światła słonecznego w regionie i próbie wykorzystania go w sposób maksymalny. Krótkie dni i długie noce  sprawiają, że Skandynawowie starają się wpuścić do swojego wnętrza jak najwięcej promieni słonecznych. Inna teoria głosi, że duże, niezasłonięte okna, to zjawisko charakterystyczne dla krajów o silnych tradycjach żeglarskich. Brak zasłon wywodzi się także z charakteru krajów północy. Odsłonięte okno świadczy o tym, że mieszkańcy nie mają nic do ukrycia przed światem. Styl skandynawski od dekad jest inspiracją dla projektantów z całego świata. W Polsce już od kilku dobrych lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a produkty z oferty firmy OknoPlus pomagają zrealizować marzenia o monumentalnych szkleniach i niejednokrotnie bazują na słynnym skandynawskim wzornictwie.

Okno narożne klejone OknoPlus

Okno narożne klejone – czas na Hygge

Koncepcja Hygge wywodzi się z Danii i można ją scharakteryzować, jako styl życia skoncentrowany na codziennym komforcie oraz poczuciu szczęścia. Duńczycy od kilkudziesięciu lat zajmują czołowe miejsca w rankingach mieszkańców najszczęśliwszych krajów świata. Warto więc czerpać od nich inspiracje, także wnętrzarskie. Hyggekrog to duńskie słowo, które możemy przetłumaczyć jako „przytulny kącik”. Może być nim tylko część pomieszczenia, a zakątek ten zwykle znajduje się przy oknie (może być to np. parapet z miękką podstawą i pękiem poduszek). Okno narożne z ładnym widokiem byłoby idealnym miejscem na stworzenie takiej przestrzeni. Dla fanów tego typu rozwiązań firma OknoPlus przygotowała nowoczesne klejone okna narożne, pozbawione tradycyjnego szerokiego łącznika kątowego. Jest to nie tylko nowa jakość w zakresie aranżacji pomieszczeń, lecz także szansa na ich lepsze doświetlenie za sprawą większej powierzchni przeziernej okna. Fanów designu zachwyci nowoczesna i lekka konstrukcja, natomiast pragmatyków uspokoją wysokie parametry techniczne produktu. Nowy sposób łączenia pakietów szyb, zastosowany w klejonych oknach narożnych, pozwala na jeszcze lepszą izolację termiczną poprzez znaczne ograniczenie mostków termicznych w porównaniu z tradycyjnymi łącznikami kątowymi. Ponadto, zastosowanie docieplenia z użyciem wkładu termicznego na łączeniu szyb minimalizuje straty ciepła – podpowiada Kamil Ochojna, doradca klienta OknoPlus.

Okno z ukrytym skrzydłem OknoPlus w domu

Okno z ukrytym skrzydłem – w stronę minimalizmu

Poza częstym stosowaniem dużych przeszkleń, styl Scandi to także minimalistyczna forma wyrażona poprzez brak zbędnych detali. Efekt ten możemy uzyskać wykorzystując okno z ukrytym skrzydłem. Dzięki specjalnemu kształtowi ramy, rozwiązanie to doskonale wkomponuje się w estetykę nowoczesnych budynków, ponieważ ukryte skrzydło okna od strony zewnętrznej wygląda jak stałe szklenie w ramie. Co więcej, w nowej technologii mogą zostać wykonane okna zarówno dwu- jak i jednoskrzydłowe. W celu uzyskania w budynku efektu maksymalnego minimalizmu oraz jeszcze większego uproszczenia formy okna, polecam wykonanie odwodnień od dołu ramy. Rezygnujemy tym samym z widocznych zaślepek, co doda ramie dodatkowej lekkości i subtelności – rekomenduje Kamil Ochojna, ekspert marki OknoPlus. Jeżeli inwestorom bardzo zależy na prostej, oszczędnej formie, która pozwala ukryć profil okienny,  polecam również okno z klejonym panelem szklanym. Zastosowana technologia wklejenia pakietu szybowego sprawia, że od strony zewnętrznej widoczna jest jedynie duża powierzchnia przeszklenia i wąska rama. Jest to nie tylko walor estetyczny, lecz również ukłon w stronę stylu skandynawskiego, ponieważ rozwiązanie to pozwala na wpuszczenie do wnętrza większej ilości promieni słonecznych – kontynuuje ekspert OknoPlus.

Duże okna powinny charakteryzować się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, lecz przede wszystkim trwałą, sztywną konstrukcją, która przetrwa bez uszczerbku trudne warunki atmosferyczne i będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne. Produkty marki OknoPlus łączą w sobie niebanalny design, nienaganne parametry techniczne (wysoka izolacyjność akustyczna, niski współczynnik przenikania ciepła) oraz wysoką jakość wykonania, opartą na autorskich technologiach produkcyjnych. Produkty te sprawdzą się w każdej długości i szerokości geograficznej. Nie tylko na dalekiej północy.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje