piątek, 19 marca 2021 09:44

Dzięki tej uroczystości katolicy dziś nie poszczą!

Autor Mirosław Haładyj
Dzięki tej uroczystości katolicy dziś nie poszczą!

Ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że w piątek 19 marca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

19 marca Kościół wspomina św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Poświęcona świętemu uroczystość przypada w piątek, dlatego katolików nie obowiązuje dziś wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że każda uroczystość znosi obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, co wynika z przepisów Prawa Kanonicznego. Kanon 1251 stanowi:

„Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Czytaj równiez:

Kraków: Nowe sanktuarium na mapie miasta
19 marca w uroczystość Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny ks. arcybiskup Marek Jędraszewski ogłosi podgórski kościół pod wezwaniem św. Józefa sanktuarium. Nadchodzące wydarzenia będą dla podgórskiej parafii wyjątkowe i historyczne. Nadanie tytułu sanktuarium tutejszemu kościołowi odbędzie się nie …

Inf.: KEPPolska

Polska - najnowsze informacje