czwartek, 27 grudzień 2018 14:07

Z lekarzami o pszczelarstwie

Napisał

Jak nakazuje tradycja, corocznie w okolicach św. Ambrożego (7 grudnia) w Kościele Parafialnym w Bobinie odprawiana jest Msza święta w intencji pszczelarzy, ich rodzin i sympatyków.

Tegorocznej Mszy św. w intencji pszczelarzy z „Międzygminnego Koła Pszczelarskiego Nowe Brzesko” przewodniczył Proboszcz z Bobina ks. kanonik Czesław Parkita, a kazanie wygłosił ks. Kazimierz Włoch z Zabierzowa. Pod koniec Mszy ks. Czesław poświęcił przyniesione do Świątyni przez pszczelarzy dary.

W drugiej części obchodów Dnia Pszczelarza zaproszeni goście, pszczelarze i ich rodziny spotkali się na sali konferencyjnej w remizie OSP Kuchary.

Oficjalnie powitał wszystkich prezes Koła.

- Nasze Koło zrzesza osoby z Gmin: Proszowice, Koszyce, Nowe Brzesko, Drwinia, Wawrzeńczyce-Igołomia i innych. Dziękujemy naszemu kapelanowi za mszę i opiekę duchową nad nami. Życzę wszystkim miłego spotkania  – mówił prezes Adam Łękas.

W trakcie biesiady pszczelarskiej w Kucharach była okazja do dyskusji zarówno o potrzebie ochrony pszczół, jak i o walorach zdrowotnych miodu. Zebrani w strażnicy z zaciekawieniem wysłuchali wykładów dwóch lekarzy na temat produktów pszczelarskich. Pierwszy głos zabrał dr Wojciech Skucha z Proszowic, a następnie  wybitny torakochirurg dr Henryk Olechnowicz z Krakowa.

Spotkanie przebiegało w miłej świątecznej atmosferze. Pani Magdalena Sowa umiliła Święto Pszczelarzy pięknym koncertem kolęd polskich.

O stronę kulinarną zadbały jeszcze Panie: Klaudia Zaród (przewodnicząca KGW w Kucharach), Karolina Włodarska i Dorota Kędziora. Nad wysokim poziomem wydawanych posiłków czuwała Pani Teresa Klasa z Bobina. Dużej pomocy, jako dyplomowany kelner, udzielił też Pan Łukasz Piątek z Kuchar. Impreza w Kucharach była, jak zawsze na najwyższym poziomie.

- Za rok planujemy nasze Święto zorganizować na jeszcze wyższym poziomie. Dziękujemy wszystkim za obecność razem z nami w tym roku – powiedział skarbnik Koła Stanisława Piątek z Kuchar wielki przyjaciel pszczół.

Arkadiusz Fularski, fot. Adam Wałek 

Poniżej wiersz Stanisława Piątka

 

Pszczelarze

Dzień grudniowy zapachniał miodem,

owocem pracowitych pszczół.

Śnieg biały dodał urody,

wybielił pszczelarski trud.

 

Św. Ambroży spogląda z Nieba

i cieszy się razem z nami.

Każdemu pragnie podać dłoń,

być razem z pszczelarzami.

 

Pszczelarze dzisiaj pokornie proszą,

poświęć Kapłanie te miody.

Miód jest symbolem dobra, miłości,

niech w naszych domach na stole gości.

 

Niech miody leczą nasze serca

i zdrowia nam dodają.

Św. Ambroży módl się za nami,

za twymi braćmi pszczelarzami.

 

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.