środa, 7 czerwca 2023 13:57

Jacek Karnowski w Wieliczce: „Mamy państwo zarządzane z Nowogrodzkiej”

Autor Marzena Gitler
Jacek Karnowski w Wieliczce: „Mamy państwo zarządzane z Nowogrodzkiej”

– Nie może być tak, że zamiast demokracji, mamy państwo zarządzane z jednego miejsca na mapie – z Nowogrodzkiej – podsumował Jacek Karnowski. Samorządowcy z Ruch Samorządowego TAK dla Polski wzięli udział 5 i 6 czerwca w Międzynarodowej Konferencji Samorząd 6.0 w Wieliczce. Zabrzmiał na niej mocny głos w obronie niezależności samorządu.

Wieliczka była współorganizatorem i gospodarzem Międzynarodowej Konferencji Samorząd 6.0, na której spotkali się samorządowcy, naukowcy i przedstawiciel biznesu nie tylko z całej Polski, ale z czterech kontynentów. Drugiego dnia obrad głos w dyskusji zabrali m.in. burmistrz Wieliczki – Artur Kozioł, dr hab. Stanisław Mazur – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego i prof. Zbigniew Makieła. Po sesji plenarnej odbyły się spotkania panelowe, podczas których rozmawiano o wpływie innowacji i zmian cywilizacyjnych na funkcjonowanie wspólnot lokalnych oraz zrównoważonym rozwoju, jako szansie na poprawę jakości życia mieszkańców.

Mocny głos w obronie niezależności samorządu

– Nie może być tak, że zamiast demokracji, mamy państwo zarządzane z jednego miejsca na mapie – z Nowogrodzkiej – podsumował prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, przewodniczący zarządu Ruchu Samorządowego TAK dla Polski.

– Samorząd musi uzyskać odpowiednie wsparcie z budżetu, aby móc realizować to, co należy się wszystkim mieszkańcom – przypomniał prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Patronat nad tą częścią objął Ruch Samorządowy TAK dla Polski, który wypracował program postulatów zmian, jakie trzeba wprowadzić w Polsce, aby samorząd odzyskał swoją niezależność. Zaakceptowały do wszystkie partie opozycyjne, z którymi przedstawiciele Ruchu podpisali porozumienie w tej sprawie.

Spotkanie było nie tylko okazją do dyskusji o samorządzie i rozwoju, ale przede wszystkim promocji Wieliczki na arenie międzynarodowej. Uczestnicy wielokrotnie podkreślali znakomitą organizację konferencji i dziękowali gospodarzowi wydarzenia – burmistrzowi Wieliczki Arturowi Koziołowi za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.

Organizatorami Międzynarodowej Konferencji „Samorząd 6.0. Rozwój społeczny - Usługi gospodarcze - Nowoczesne finanse” byli: Miasto i Gminę Wieliczka, Europejski Instytut Zrównoważonego Rozwoju, Uniwersytet Jagiellońskiego w Krakowie oraz Krakowski Uniwersytet Ekonomiczny. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Rzeczypospolita oraz Głos24.

  • Zobacz też:
Liderzy zrównoważonego rozwoju nagrodzeni w Wieliczce [WIDEO, FOTO]
Na międzynarodowej konferencji Samorząd 6.0 w Wieliczce spotkali się przedstawiciele czterech kontynentów.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka