niedziela, 10 grudnia 2023 11:14

Już dziś Betlejemskie Światło Pokoju trafi do Krakowa

Autor Mirosław Haładyj
Już dziś Betlejemskie Światło Pokoju trafi do Krakowa

W niedzielę (10 grudnia) Betlejemskie Światło Pokoju po raz kolejny zawita do Krakowa. Z mieszkańcami podzielą się nim harcerze z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego. „Czyńmy pokój” – to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Już dziś (10 grudnia) odbędzie się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:45 na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. To właśnie tam odbędzie się apel harcerski. O godz. 16:30 zostanie odprawiona msza w katedrze na Wawelu. Ok. godz. 17.45 odbędzie się uroczysty przemarsz z Wawelu na Rynek Główny. O godz. 18.15 pod wieżą Ratuszową na Rynku Głównym harcmistrz Artur Walkowiak – komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej oraz harcmistrz Mateusz Klimczak – komendant Hufca ZHP Kraków-Śródmieście przekażą Bogusławowi Kośmiderowi, zastępcy prezydenta Krakowa, zapalony lampion Betlejemskiego Światła Pokoju.

Po raz 33.

Harcerze po raz trzydziesty trzeci będą strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.

Akcję „Światła Pokoju" z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju Światełko dociera do ponad 25 krajów europejskich, w tym także do Polski. Co roku wybrane przez ORF dzieci odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia i tu przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu europejskich krajów.

Od 1991 r. małopolscy harcerze dostarczają Betlejemskie Światło Pokoju do Krakowa i przekazują wszystkim, którzy chcą by Światło trafiło do ich domów podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka