niedziela, 11 października 2020 17:24

Katolicki Nobel dla dominikanek i księdza za heroiczną pomoc w bocheńskim DPS-ie

Autor Mirosław Haładyj
Katolicki Nobel dla dominikanek i księdza za heroiczną pomoc w bocheńskim DPS-ie

Jednym z elementów obchodów Dnia Papieskiego jest Gala Nagród TOTUS TUUS. Tzw. „Katolickie Noble” przekazywane są osobom głęboko zaangażowanych w promocję nauczania św. Jana Pawła II bądź też przyczyniającym się do obrony godności człowieka realizując wezwanie Karola Wojtyły. Statuetki anioła autorstwa Wincentego Kuźmy rozdawane są w czterech kategoriach tematycznych oraz kategorii specjalnej. W tym roku w kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodzone zostały siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożecki za heroiczną pomoc chorym w DPS-ie w Bochni.

Uroczysta Gala Nagród TOTUS TUUS 2020 tradycyjnie odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Z powodu obostrzeń epidemiologicznych na sali obecnych mogło być jedynie kilkadziesiąt osób, a nie ok. trzystu – jak miało to miejsce w poprzednich latach. Uroczystość była transmitowana w TVP 2.

W kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodzone zostały siostry Dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożecki za heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa. Niedługo przed Wielkanocą wirusem zaraziło się 49 osób w DPS w Bochni, wśród nich 16 pracowników, wobec czego Dom w niedużym odstępie czasu utracił personel. W Wielki Piątek osiem Sióstr Dominikanek z Domów Zakonnych w Krakowie, Białej Niżnej i Króżlowej ofiarowało swą pomoc odpowiadając na potrzeby bocheńskiego DPS-u, zaś w Wielką Sobotę inicjatywę taką podjął również ks. Piotr Dydo-Rożniecki – misjonarz z Kazachstanu, z diecezji tarnowskiej. Pomoc okazana chorym wiążąca się z narażeniem własnego zdrowia i życia odwzorowuje postawę „miłości bliźniego”, która realizuje „wyobraźnię miłości” wg św. Jana Pawła II.

Czytaj także:

Dominikanki z DPS-u w Bochni: „Obawy były, wahania nie”
3 kwietnia decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego pensjonariusze oraz pracownicy dwóch budynków Domu Pomocy Społecznej w Bochni zostali objęci kwarantanną. Miało to związek z pozytywnymi wynikami testów na obecność wirusa COVID-19 u jednego z nich. Później sytuacja w placówce zaczęła się pogars…

Gala Nagród TOTUS TUUS 2020 rozpoczęła obchody centralne XX Dnia Papieskiego. 11 października w dniu pamięci o św. Jania Pawle II prowadzona jest zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

koronawirus najnowsze informacje

Fot. i inf.: dzielo.pl/

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje