niedziela, 13 lutego 2022 11:51

Kraków najbardziej romantycznym miastem w Polsce. Podpowiadamy, gdzie spędzić Walentynki

Autor Mirosław Haładyj
Kraków najbardziej romantycznym miastem w Polsce. Podpowiadamy, gdzie spędzić Walentynki

Uliczki na Kazimierzu, Rynek i Stare Miasto i Kładka Ojca Bernatka… to jedne z najbardziej romantycznych miejsc w Krakowie według użytkowników i użytkowniczek FREE NOW, europejskiej platformy multimobilności miejskiej, dostępnej w 11 miastach w Polsce. W ankiecie FREE NOW1dotyczącej randkowania w mieście, co piąta osoba mieszkająca w polskich aglomeracjach wybrała Kraków jako najbardziej romantyczne miasto w Polsce.

Pozostałe miasta, które zajęły pierwsze miejsca w romantycznym rankingu FREE NOW, to kolejno: Wrocław, Gdańsk, Warszawa i Sopot. Jeśli chodzi o walentynkowe plany, aż 32% mieszkańców miast planuje je spędzić w restauracji, 27% we własnym domu, a 10% na spacerze w ulubionych okolicach w swoim mieście. 17% mieszkańców polskich aglomeracji nie obchodzi Walentynek w żaden sposób - potwierdzają odpowiedzi badanych przez FREE NOW.

Według mieszkańców Krakowa biorących udział w badaniu FREE NOW, okolice na randkę, które zyskały najwięcej głosów to: uliczki na Kazimierzu, a następnie Rynek i Stare Miasto. Randkowicze nie mogą ominąć także Kładki Ojca Bernatka, która słynie z tysiąca kłódek umieszczanych na niej przez zakochanych, stając się jednym z tzw. europejskich „mostów miłości”. Użytkownicy i użytkowniczki FREE NOW polecają też wybrać się na spacer wzdłuż Bulwarów Wiślanychz widokiem na miasto, albo do malowniczego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród romantycznych miejsc Krakowa nie mogło też zabraknąć Wawelu i Plant. Mniej popularne, ale bardziej wyszukane miejsca, to także Zalew Zakrzówek, dla lubiących aktywne spędzanie czasu lub Kolorowe Schody na Podgórzu- idealne miejsce na nietypowe zdjęcia .

Taksówka nieodłącznym elementem randki

W badaniu FREE NOW zapytano także o doświadczenia związane z randkowaniem w mieście. Jeśli chodzi o sposób dojazdu na randkę, zdecydowana większość mieszkańców miast (63%) wybiera taksówkę. Po kilkanaście procent badanych woli w tym celu poruszać się własnym autem albo pieszo. 3% badanych wybiera e-hulajnogę.

Spośród osób wybierających taksówkę, dla ponad połowy przeważającym argumentem dla tego sposobu dojazdu na randkę, jest możliwość napicia się alkoholu i bezpiecznego powrotu. 1 na 3 mieszkańców miast przyznaje też, że w taksówce nie trzeba martwić się o zniszczoną stylizację lub fryzurę. Taki sam odsetek badanych zwraca uwagę na możliwość odwiezienia partnera/ki prosto pod drzwi. 30% badanych w ankiecie FREE NOW docenia fakt, że jadąc taksówką można założyć szpilki. Przejazd taksówką ma dla niektórych także inne zalety - nawet 15% mieszkańców polskich miast przyznało, że podzieliło się swoją historią miłosną albo wrażeniem z randki z kierowcą lub kierowczynią taksówki.

Najgorsza i wymarzona randka w mieście

Randkowe doświadczenia nie zawsze należą do przyjemnych. Ponad połowa mieszkańców miast w Polsce twierdzi, że najgorsze co może zdarzyć się na pierwszej randce, to, gdy rozmowa się “nie klei”. 4 na 10 badanych nie zaakceptowałoby aroganckiego zachowania drugiej osoby lub bycia wystawionym na randce. Ponad ⅓ nie chciałaby rozmawiać o byłych partnerach na pierwszym spotkaniu.

FREE NOW, jako platforma dająca dostęp do różnych opcji transportu w mieście, zapytała także swoich użytkowników i użytkowniczki o to, jaka byłaby ich wymarzona randka “na kółkach”. Okazuje się, że randka z taksówką w tle, czyli pocałunek w taksówce niczym w filmie, to najbardziej romantyczny scenariusz dla 4 na 10 badanych. Dla blisko 30% z nich przejażdżka rowerami wzdłuż rzeki przy zachodzie słońca albo seans w kinie samochodowym, brzmią jak dobry plan na randkę. Co piąty użytkownik i użytkowniczka FREE NOW z 11 polskich miast, na randkę wybrałoby jednoślady - czyli przejażdżkę skuterem po pustym mieście nocą, albo odkrywanie ukrytych miejsc na hulajnogach we dwójkę.

O FREE NOW:

FREE NOW to Super App mobilności miejskiej, oferująca największy wybór opcji transportowych w Europie. Ponad 54 miliony użytkowników FREE NOW z 16 krajów i 170 miast ma możliwość przemieszczania się z punktu A do B wybierając spośród różnych opcji mobilności miejskiej, w jednej aplikacji. Dzięki głębokiej integracji, czyli od wynajmu po płatność, z zewnętrznymi operatorami mobilności, użytkownicy FREE NOW mogą zamówić najbliższą taksówkę lub przejazd z kierowcą, a także wynająć e-hulajnogę, e-skuter, e-rower lub auto na minuty. FREE NOW jest agregatorem usług zewnętrznych operatorów, który ma ambicję wpłynąć pozytywnie na efektywność mobilności i zrównoważony rozwój miast, bez dodawania kolejnych pojazdów na ulice. Platforma FREE NOW ma swoją siedzibę w Niemczech i jest wspierana przez głównych udziałowców: BMW Group i Mercedes-Benz Mobility. Zatrudnia ponad 1850 pracowników w 27 biurach na całym świecie, a funkcję CEO FREE NOW pełni Marc Berg.

Artykuł na podstawie ankiety internetowej przeprowadzonej w lutym 2022 roku, wśród blisko 500 użytkowników i użytkowniczek platformy FREE NOW, pochodzących z 11 aglomeracji w Polsce.

Inf. i foto: FREE NOW

Kraków

Kraków - najnowsze informacje