piątek, 3 lipca 2020 10:24

Krynica: Otwarcie Polany Janówka. Klimatyczny zakątek zaprasza

Autor Wiktoria Mitura
Krynica: Otwarcie Polany Janówka. Klimatyczny zakątek zaprasza

Polana Janówka to nowe miejsce na mapie atrakcji turystycznych Krynicy. Jest idealnym miejscem na relaks oraz spacery.

Polana Janówka jest już w pełni dostępna dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy. Jej wygląd zaskoczy każdego odwiedzającego. Miejsce wypełnione zostało zielonymi roślinami, a oświetlenie zapewniają stylowe latarnie. Polanę uzupełniono ławkami o charakterystycznym wyglądzie. Przed pijalnią powstał również reprezentacyjny plac. Na potoku Palenica przebudowano modernistyczny mostek, a fontanna nabrała nowoczesnego charakteru.

Podczas zmian na Polanie Janówka zadbano o przywrócenie historyczno-lokalnego charakteru i klimatu. Na podstawie archiwalnych dokumentów i zdjęć odtworzono miniaturę altany, która została rozebrana w 1923 r. Przejście na drugą stronę polany odbywa się przez nową, ażurową pergolę, którą wypełniają motywy obrazów z Nikifora.

Ponad 4 mln zł unijnej dotacji pozwoliło na przywrócenie terenom parkowo-spacerowym pomiędzy Pl. Dietla a Pijalnią Jana ich dawnego charakteru reprezentacyjnego salonu uzdrowiskowego. Natomiast altana stanowi niebagatelną atrakcję turystyczną, gdyż jest odtworzeniem pierwowzoru jednej z pierwszych altan w Krynicy-Zdroju - podkreślił sekretarz województwa Wojciech Piech.

Całe przedsięwzięcie zostało wykonane w ramach inwestycji „Kurort Krynica - rozwój infrastruktury uzdrowiskowej poprzez przywrócenie zielonego salonu uzdrowiskowego na Polanie Janówka w Krynicy-Zdroju”. Jego wartość to niemal 6 mln zł.

Uroczystego otwarcia dokonał sekretarz województwa Wojciech Piech, w imieniu Marszałka Witold Kozłowskiego.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje