wtorek, 9 lutego 2021 11:43, aktualizacja 4 lata temu

„To koniec pewnej epoki”. Krynica-Zdrój bez najważniejszych wydarzeń

Autor Aleksandra Tokarz
„To koniec pewnej epoki”. Krynica-Zdrój bez najważniejszych wydarzeń

Krynica-Zdrój straciła najważniejsze wydarzenia, które organizowane były w tym regionie od lat. Forum Ekonomiczne przeniesione zostało do Karpacza, a starty i mety Festiwalu Biegów rozdzielone pomiędzy Stary i Nowy Sącz, Rytro oraz Piwniczną-Zdrój.

Jeszcze niedawno informowaliśmy o tym, że Krynica umiera, bo wciąż, w związku z pandemią koronawirusa, zamknięte pozostają stoki i pensjonaty. W uzdrowisku od miesięcy nie ma turystów i kuracjuszy. Teraz hotele i stoki zostaną otwarte. Jeszcze nie wiadomo jak bardzo wpłynie to na poprawę sytuacji krynickich przedsiębiorców i czy w ogóle da im jakikolwiek ratunek. Teraz jednak o Krynicy znów jest głośno. I nie są to bynajmniej dobre wiadomości.

Po 28 latach Krynicę i Małopolskę opuszcza Forum Ekonomiczne - najważniejsze wydarzenie gospodarcze i polityczne w regionie. Przez najbliższe 6 lat będzie odbywać się ono w Karpaczu. Jak wynika z informacji przekazanych przez Instytut Studiów Wschodnich, z uwagi na prawie 30 lat funkcjonowania Forum w uzdrowisku, do końca starano się o podtrzymanie tej współpracy. Nawet po zakończeniu okresu przyjmowania ofert na współpracę przy organizacji Forum, Instytut rozpatrywał kolejne propozycje składane przez województwo Małopolskie. Komisja przetargowa powołana przez Radę Programową Forum Ekonomicznego specjalnie zebrała się 3 lutego, aby przeanalizować ostatnią z tych ofert. - Władze uzdrowiska Krynica-Zdrój nie były jednak skłonne w pełni przychylić się do najważniejszych wymogów organizatorów. W efekcie komisja przetargowa utrzymała swoją wcześniejszą decyzję o podjęciu współpracy przez najbliższe sześć lat z Karpaczem–poinformowano.

Diecezja tarnowska. Nie będzie szkolnych rekolekcji. Co z bierzmowaniem?
W związku z aktualną sytuacją epidemiczną nie odbędą się w tym roku szkolne rekolekcje wielkopostne. Podjęto także decyzję w sprawie organizacji uroczystości bierzmowania. Sakrament bierzmowania będzie udzielany w diecezji tarnowskiej po Wielkanocy. – Uroczystości mają się odbywać w dużych kościo…

Władze Krynicy nie chciały bowiem, aby nowo wyremontowany deptak stał się miejscem, w którym powstają obiekty tymczasowe. - Mieszkańcy Gminy i turyści wielokrotnie zwracali uwagę na konieczność uporządkowania zasad i czasu budowy miasteczka namiotowego na Krynickim Deptaku. Uciążliwość tą sygnalizowali mieszkańcy w trakcie praktycznie każdego mojego spotkania w kampanii wyborczej. Wskazywali na dwie rzeczy. Po pierwsze, że Organizator Forum wchodził na plac budowy już w trzeciej dekadzie lipca. Jeszcze gorzej było z rozbiórką obiektów tymczasowych, która przesuwała się w niektórych latach do drugiej połowy października – tłumaczy burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych. - Po drugie, po każdym Forum powstają szkody w nawierzchni betonowej oraz trawnikach Płyty Głównej Deptaka. Przechodząc po Deptaku można zauważyć zdartą kostkę betonową z chodników, koryt ściekowych, a także połamane i powykrzywiane oporniki betonowe.

Jak dodaje, złożył w tym zakresie zobowiązania wyborcze i dołoży wszelkich starań, aby dotychczasowa formuła Forum została zracjonalizowana. - Z tych powodów moim obowiązkiem było wynegocjowanie, aby budowa miasteczka mogła się rozpocząć najwcześniej w pierwszy dzień roboczy po 15 sierpnia każdego roku, a zakończenie prac rozbiórkowych w ostatni dzień roboczy września - napisał.

Jak zauważył, pojawił się także kolejny ważny element, jakim jest rewitalizacja Płyty Głównej Deptaka, która ma mieć miejsce w 2021 roku, a jej koszt to prawie 15 milionów złotych. - Podkreśliłem zatem, że obowiązkiem Organizatora Forum będzie naprawa ewentualnych szkód w nawierzchni Płyty Głównej Deptaka. Zobowiązanie Organizatora Forum w zakresie naprawy szkód na Płycie Głównej Deptaka miało fundamentalne znaczenie, ponieważ po rewitalizacji Płyty Głównej wykonane prace będą podlegały zasadzie pięcioletniej trwałości. Z tego względu czynienie mi zarzutów, że troszczę się o mienie gminne uważam za niepoważne. W pierwszej ofercie, wiedząc że Płyta Główna Deptaka będzie placem budowy, wskazaliśmy możliwość budowy obiektów namiotowych za Nowym Domem Zdrojowym, na polanie nad pomnikiem Adama Mickiewicza. W wizytacji tego miejsca brał udział przedstawiciel Organizatora Forum Pan Jerzy Bochyński oraz właściciel firmy która produkuje i montuje namioty. Po wizytacji do Gminy wpłynęło pismo Organizatorów Forum, w którym sami określili wymiary namiotu jaki wg. Nich może tam stanąć. Jedna z proponowanych lokalizacji na polanie (najbliżej Pijalni) od początku traktowana jako rezerwowa ostatecznie została wykreślona z oferty z uwagi na ryzyko powstania osuwiska.

Dziś ogłoszono także nowego gospodarza Festiwalu Biegowego. Wydarzenie, które do tej pory miało miejsce w Krynicy-Zdroju, w tym roku zostanie zorganizowane w Piwnicznej. Starty i mety niektórych biegów będą także zlokalizowane w Nowym i Starym Sączu oraz Rytrze.

Koniec z Festiwalem Biegów w Krynicy-Zdroju! Ale zostaje na Sądecczyźnie
Festiwal Biegów pozostaje na Sądecczyźnie. Od tego roku głównym gospodarzem wydarzenia będzie jednak Piwniczna. Starty i mety biegów będą także zlokalizowane w Nowym i Starym Sączu oraz Rytrze. Oznacza to więc, że kolejną ważną imprezę straciła Krynica-Zdrój. To bardzo ważna informacja dla całej Są…

- Przeniesienie Forum Ekonomicznego z Krynicy-Zdroju do Karpacza na okres 6-ciu lat, to koniec pewnej pięknej epoki – skomentował burmistrz Muszyny Jan Golba. -  Pomimo wszelkich przeciwności, o których mówią organizatorzy uważam jednak, że jest to finalnie błędna decyzja. Forum w Karpaczu to będzie zupełnie inne Forum niż to, które budowano przez 28 lat w Krynicy.

Do sprawy odniósł się także poseł Marek Sowa. Jak zauważył, Forum to nie tylko możliwość promocji i zaprezentowania Małopolski jako ważnego miejsca spotkań ludzi świata biznesu, nauki i polityki, ale także ważny czynnik gospodarczy w rozwoju województwa. - Pamiętam 11 lat temu, w imieniu zarządu województwa przygotowywałem, a później negocjowałem umowę z Instytutem Studiów Wschodnich na organizację Forum przez kolejne 10 lat w Krynicy. Było ciężko, bo brakowało infrastruktury, niezbędnej do rozwoju Forum - tłumaczy. - Udało się, Forum pozostało w Krynicy, a Małopolska będąca głównym partnerem Forum, miała wpływ na jego rozwój.

Jak dodaje, dzięki temu udało się zainwestować w Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. w Krynicy-Zdroju 45 mln złotych, przeprowadzić inwestycje, które znacząco poprawiły sytuację ekonomiczną Uzdrowiska. - Zapewne wielu zadaje sobie pytanie, jak w ogóle do tego mogło dojść. Paradoksalnie odpowiedź jest banalnie prosta. Zadbały o to dwie związane z PiS osoby: Piotr Ryba - burmistrz Krynicy Zdroju i Witold Kozłowski - Marszałek Małopolski. Żaden nie udźwignął ciężaru odpowiedzialności funkcji i urzędu jaki sprawują. Brak doświadczenia i przygotowania jednego, polityczna uległość drugiego, wreszcie kapitalizacja obu w obliczu wyzwań jakie się pojawiły sprawiła, że dziś musimy mówić o zwijaniu Małopolski – twierdzi Marek Sowa.

Czy uzdrowisko poradzi sobie zarówno z problemami wynikającymi z ograniczeń nałożonych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa, jak i utratą bardzo ważnych, z punktu widzenia promocji regionu, wydarzeń? Czy Krynica umiera, a zabranie jej tych wydarzeń umieranie przyspieszy?

Producenci odzieży na krawędzi. „Nie mamy perspektywy, nie wiemy co będziemy robili jutro”
Zamknięte restauracje to brak wesel. Brak wesel to strata wielu kolejnych przedsiębiorców. Łańcuch ciągnie za sobą kolejne branże, o których problemach nie mówi się głośno. Jedną z takich branż jest produkcja odzieży. Jej przedstawiciele otwarcie mówią, że nie wiedzą, czy przetrwają do wiosny. - Pr…

fot. Powiat Limanowski

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka