wtorek, 24 marca 2020 13:13

Libiąż. Burmistrz zdaje raport z działań w gminie podczas epidemii

Autor Katarzyna Domagała
Libiąż. Burmistrz zdaje raport z działań w gminie podczas epidemii

Burmistrz Libiąża Jacek Latko opublikował dla mieszkańców gminy raport, w którym podsumowuje dotychczasowe działania podjęte przez gminę w związku z epidemią koronawirusa. Apeluje w nim do mieszkańców gminy o pozostanie w domach i wzięcie odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych.

Drodzy Mieszkańcy,
mam nadzieję, że jesteście zdrowi i stosujecie się do wszystkich zaleceń, które mają zatrzymać pandemię koronawirusa.
Wiem, że pojawiają się różne plotki i fake newsy, które podsycają lęk i panikę. Dlatego przedstawiam Wam raport z naszych działań w ostatnim tygodniu, informujący o aktualnej sytuacji w gminie Libiąż:
Na tę chwilę nie ma potwierdzenia, by w gminie Libiąż stwierdzono przypadek zarażenia koronawirusem.
Z danych urzędu wynika,  że 36 osób objętych jest dwutygodniową kwarantanną domową. Opiekę nad nimi sprawuje OPS.
Od 16 marca aż do odwołania UM w Libiążu wstrzymał bezpośrednią obsługę petentów. Sprawy można załatwiać telefonicznie, mailem lub przez e-PUAP (wyjątek dotyczy rejestracji zgonów i wydawania aktów zgonów)
Ograniczenia w obsłudze wprowadzono w jednostkach podległych: OPS, MZK, ZEASiP, MBP, LCK, Świetlicy Środowiskowej. Informacje są na ich stronach internetowych.
Zamknięte są szkoły, przedszkola i żłobki. Poleciłem dyrektorom i nauczycielom stosowanie się do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej w kwestii zajęć online.
Wstrzymana została organizacja zebrań wiejskich w sołectwach.
Wydałem zarządzenie w sprawie czasowego ograniczenia korzystania z gminnych, publicznych placów zabaw, siłowni na wolnym powietrzu oraz boisk.
Na targowisku miejskim w Libiążu do odwołania obowiązuje zakaz handlu ze straganów i stoisk handlowych. Wszelkie przypadki jego łamania zgłaszane są na policję.
Na stronie www.libiaz.pl oraz FB gminy Libiąż publikujemy wykaz lokali gastronomicznych, gdzie można zamówić na wynos jedzenie i zachęcamy mieszkańców, by skorzystali z ich usług. Chcemy w ten sposób wesprzeć lokalnych przedsiębiorców w tej kryzysowej sytuacji.
Z myślą o seniorach uruchomiliśmy w gminie Libiąż akcję #WielkieOdpowiedzialneSerce. Wolontariusze robią zakupy potrzebującym i dostarczają je do domów. Wystarczy zadzwonić na numer 698 000 386.
Zwróciłem się z apelem do producentów i handlowców o zaprzestanie nieuzasadnionego podnoszenia cen. Przypadki drastycznych podwyżek należy zgłaszać do UOKiK na adres monitoring@uokik.gov.pl.
Dziękuję wszystkim na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, całemu personelowi medycznemu i wszystkim służbom, a także zwykłym ludziom (sprzedawcom, kierowcom etc.) Jestem pełen szacunku za Wasze oddanie i zaangażowanie.
Dziękuję mieszkańcom gminy Libiąż za stosowanie się do zaleceń , za odpowiedzialność, życzliwość, solidarność i wyrozumiałość – tak ważne w obecnej sytuacji.
Na koniec trzy ważne apele:
Proszę byście w najbliższych dniach nadal zostali w domach. Rodzice, przypilnujcie i zmotywujcie dzieci – te młodsze i te starsze – by nigdzie nie wychodziły. Seniorzy: Wy także nigdzie się nie ruszajcie, by nie zachorować. Ostateczne starcie z koronawirusem dopiero przed nami!
Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości, dzwońcie i piszcie do nas. Zrobimy wszystko, żeby pomóc, podpowiemy, co robić.
Korzystajcie ze sprawdzonych źródeł informacji: stron urzędowych, Głównego Inspektora Sanitarnego, portalu obywatel.gov.pl. Nie wierzcie we wszystko, co znajdziecie w sieci albo usłyszycie od znajomych. To może wywołać niepotrzebną panikę, a ona nie przyniesie nikomu nic dobrego.
Na razie tyle najważniejszych informacji. Bądźmy w kontakcie. Spokojnego weekendu i dużo zdrowia dla Wszystkich!
Burmistrz Libiąża
Jacek Latko

Źródło: libiaz.pl

Chrzanów - najnowsze informacje