Używanie suszu z konopi w celach leczniczych wciąż jest w Polsce pewną nowością. Taka możliwość istnieje od kilku lat, jednak medyczną marihuanę dopuszcza się do stosowania tylko w ściśle określonych przypadkach. Zobacz, komu może pomóc taka terapia!
Doniesienia dotyczące leczniczych właściwości marihuany są znane już od dekad. Jednak dopiero w ostatnim czasie pojawiło się wiele badań, które umożliwiły oficjalne zakwalifikowanie jej do substancji o działaniu terapeutycznym. Stosowanie medycznej marihuany jest w Polsce legalne, jednak podlega pewnym obostrzeniom. Kto może z niej korzystać?
Medyczna marihuana – dla kogo?
Takie preparaty są sprzedawane w aptekach jedynie na receptę. Dlatego kwalifikacją do takiej terapii zajmuje się lekarz. To specjalista ocenia, czy w danym przypadku medyczna marihuana będzie dobrym rozwiązaniem, a także decyduje o konkretnym rodzaju preparatu oraz jego dawce.
W Polsce taką terapią zajmują się odpowiednio przeszkoleni lekarze – np. w klinice konopnej w Krakowie. Leczenie medyczną marihuaną wymaga wiedzy i doświadczenia.
Jakie są wskazania do terapii medyczną marihuaną?
Takie preparaty mogą być przepisywane w ściśle określonych przypadkach. Nie powinny też stanowić leczenia pierwszego rzutu, mogą być wykorzystywane raczej jako wsparcie terapii.
Stosuje się je w różnych przypadkach, wśród których można wymienić np.:
· leczenie bólu, również przewlekłego, neuropatycznego,
· łagodzenie skutków ubocznych chemio i radioterapii u pacjentów onkologicznych,
· padaczkę lekooporną,
· zaburzenia lękowe,
· stwardnienie rozsiane,
· choroby zapalne jelit,
· zaburzenia snu.
Potencjał terapeutyczny jest więc bardzo szeroki, przy stosunkowo korzystnym profilu bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że medyczna marihuana może być stosowana w każdym przypadku. Przeciwwskazaniami są np.:
· alergia na konopie,
· ciąża i karmienie piersią,
· przyjmowanie niektórych leków,
· choroby układu oddechowego,
· nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych,
· niektóre choroby przewlekłe.
Medycznej marihuany nie stosuje się również u osób ze stwierdzoną schizofrenią lub epizodami manii, a także, jeśli takie zaburzenia wystąpiły u kogoś z rodziny.
Ograniczenia, o których trzeba wiedzieć, decydując się na terapię medyczną marihuaną
Oprócz wyżej wymienionych przeciwwskazań istnieją też inne przeszkody w stosowaniu medycznej marihuany. Za najistotniejsze można uznać koszty – takie preparaty są stosunkowo drogie, a jednocześnie nie podlegają refundacji. Aby przyjmować ten środek zgodnie z zaleceniami, trzeba też wyposażyć się w specjalny sprzęt – waporyzator. Inny problem może stanowić dostępność – nie wszystkie apteki dysponują pełnym asortymentem medycznych konopi.
Pewnym ograniczeniem może być także społeczna percepcja marihuany, która jest przez wielu postrzegana jako szkodliwy narkotyk. Jednak pomimo tych problemów zainteresowanie medyczną marihuaną rośnie, można się więc spodziewać dalszych badań nad możliwością wykorzystania zawartych w niej substancji aktywnych.