poniedziałek, 27 maja 2024 07:37

Miasto wspólnotą opartą na tolerancji i wielokulturowości. Prezydent Miszalski usiadł na "ławeczce dialogu"

Autor Mirosław Haładyj
Miasto wspólnotą opartą na tolerancji i wielokulturowości. Prezydent Miszalski usiadł na "ławeczce dialogu"

W niedzielę (26 maja) na skwerze przed Pawilonem Wyspiańskiego w ramach Dnia Otwartego Magistratu prezydent Aleksander Miszalski spotkał się z krakowianami przy „ławeczce dialogu”.

Ławeczka ma być miejscem dialogu z mieszkańcami - wyrazem otwartości na nich. Towarzyszyła ona prezydentowi Miszalskiemu podczas kampanii wyborczej, a teraz zyskała drugie życie. Jak zapewniają urzędnicy, "będzie można się przy niej umówić i spotkać, przysiąść i porozmawiać, również z prezydentem, o ważnych dla miasta sprawach i problemach".

– Miasto powinno być otwarte na mieszkańców i ten dialog musi być jak najszerszy. Mobilna ławeczka to znak, że będziemy nie tylko słuchać krakowian, ale też jeździć wszędzie tam, gdzie dzieją się ważne dla nich sprawy i gdzie problemy można zobaczyć na własne oczy. Tworzymy także narzędzia, dzięki którym współdecydowanie o mieście będzie łatwiejsze, dostępne dla każdego

– powiedział podczas Dnia Otwartego Magistratu prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Miasto oparte na tradycjach tolerancji i wielokulturowości

Ławeczka ma być mobilna i stawiana wszędzie tam, gdzie dialog będzie potrzebny. Ma podkreślać znaczenie dialogu i współpracy w budowaniu siły miasta jako wspólnoty opartej na krakowskich tradycjach tolerancji i wielokulturowości, łączącej ludzi o różnych poglądach i przekonaniach.

– Urząd nie jest po to, by czekać na mieszkańców, lecz by do nich wychodzić. Zarówno ja, jak i miejscy urzędnicy będziemy jeździć tam, gdzie krakowianie nas potrzebują, by na miejscu wysłuchać problemów mieszkańców, by je zobaczyć i tym samym lepiej zrozumieć – powiedział Aleksander Miszalski.

Ławeczka, jak wyjaśnia magistrat, jest zobowiązaniem do tego, aby budować miasto, które każdego włącza, nikogo nie wyklucza, miasto, w którym każdy czuje się dobrze i w którym każdy czuje, że jest u siebie.

Wzmocnienie partycypacji mieszkańców

Mobilnej ławeczce towarzyszyły będą inne narzędzia, które wzmocnią partycypację mieszkańców, oddadzą im głos w najważniejszych dla nich sprawach.

– Wkrótce uruchomimy aplikację, w której będzie można głosować w budżecie obywatelskim czy w referendach lokalnych. Będzie ona też pomocna w załatwianiu wielu urzędowych kwestii. To będzie narzędzie rozwojowe, do podstawowych funkcjonalności będziemy z czasem dodawać kolejne, tak żeby każdy miał dostęp do możliwości, które oferuje miasto, w swojej dłoni – zadeklarował prezydent.

Prezydent powiedział również, że zależy mu na wzmocnieniu roli dzielnic, ponieważ to one są najbliżej codziennych spraw mieszkańców. – Planujemy zwiększenie budżetu, którym mogą dysponować krakowskie dzielnice. Chcemy także, aby co roku każda dzielnica mogła zorganizować jedno referendum lokalne dotyczące konkretnych spraw, tak, żeby jeszcze mocniej włączyć mieszkańców w partycypację i żeby decyzje najważniejsze dla nich zapadały jak najniżej – zapowiedział.

Inf.: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka