piątek, 30 kwietnia 2021 08:13

Muzeum Auschwitz walczy o swój byt. Odwiedzających czekają duże zmiany

Autor Norbert Kwiatkowski
Muzeum Auschwitz walczy o swój byt. Odwiedzających czekają duże zmiany

Od 7 maja br. wraca możliwość zwiedzania byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Jednak ze względu na wciąż trwającą epidemię zdecydowano się, by – przynajmniej tymczasowo –  muzeum było dostępne tylko od piątku do niedzieli. Dlaczego?

Koronawirus spowodował ogromne straty finansowe w Muzeum Auschwitz. W 2020 r. muzeum, które przez znaczną część było zamknięte z powodu pandemii, zwiedziło 502 tys. osób. Rok wcześniej było to 2,32 mln osób. Postawiona w bardzo trudnej sytuacji dyrekcja Miejsca Pamięci - zdecydowała się na otwarcie muzeum tylko w te dni, w których odwiedzających było najwięcej.

– Jesienią ubiegłego roku oraz w lutym tego roku liczba  odwiedzających w ciągu tygodnia była bardzo mała. Wpływa na to  oczywiście trwająca pandemia i większość szkół i uniwersytetów  funkcjonuje w trybie zdalnym, a ruch transgraniczny jest niezwykle  utrudniony. Stawia to nas w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która z  dnia na dzień staje się niestety coraz gorsza – powiedział dyrektor  Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Zmieniają się także niektóre zasady zwiedzania muzeum. Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych, będzie się odbywało w grupach maksymalnie po 15 osób. Zmniejszono liczbę osób łącznie przebywających na terenie, co ma maksymalnie zminimalizować możliwość spotykania się na trasie turystów.

Rezerwacji na zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego  obozu koncentracyjnego i zagłady z edukatorem-przewodnikiem, jak i  wejście indywidualne można dokonywać w serwisie online  visit.auschwitz.org. Tam także znajduje się regulamin, cennik oraz  informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.

Info oraz foto: Auschwitz Memorial/Muzeum w Auschwitz

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje