piątek, 8 lipca 2022 10:34

Myślenice: międzynarodowe imprezy, ważne inwestycje. Dużo pozyskanych środków zewnętrznych

Autor Marzena Gitler
Myślenice: międzynarodowe imprezy, ważne inwestycje. Dużo pozyskanych środków zewnętrznych

- Te inwestycje, które dzisiaj realizujemy, są inwestycjami, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne, bo niestety budżet obciążony dużym zadłużeniem z lat poprzednich i na te zadania niewiele pozostaje. Dzięki naszemu skromnemu wkładowi własnemu i środkom rządowym możemy realizować ważne zadania - podkreśla burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Zadłużenie gminy Myślenice na koniec 2021 roku wyniosło ponad 129 mln zł. Na spłatę długu w roku 2021 Myślenice przeznaczyły 11,95 mln zł, a na jego obsługę 2,82 mln zł. Jednak udało się uniknąć deficytu budżetu. Mimo tak dużych zobowiązań wynikających z pożyczek zaciągniętych jeszcze w poprzedniej kadencji, gmina realizuje szereg ważnych dla mieszkańców inwestycji. Będzie ich jeszcze więcej, bo Myślenice otrzymały 25 mln z Polskiego Ładu.

- Te inwestycje, które dzisiaj realizujemy, są inwestycjami, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne, bo niestety budżet obciążony dużym zadłużeniem z lat poprzednich i na te zadania niewiele pozostaje. Dzięki naszemu skromnemu wkładowi własnemu i środkom rządowym możemy realizować ważne zadania - podkreśla burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Z włodarzem Myślenic rozmawiamy o realizowanych i planowanych inwestycjach oraz szeregu imprez kulturalnych i sportowych, które odbędą się już tego lata. A będzie ich wiele w związku z tym, że Myślenice świętują jubileusz 680 rocznicy nadania praw miejskich. Już niebawem z tej okazji będą koncertować tam Kayah, Golec uOrkiestra oraz Enej.

Najważniejsze z inwestycji, które teraz prowadzi Gmina Myślenice, to budowa przedszkola w Jaworniku, szybko postępująca budowa nowej sali gimnastycznej przy zespole placówek oświatowych w Drogini. Planowana też jest rozbudowa szkoły w Osieczanach, wraz z budową przy niej sali gimnastycznej. Jednak tu pojawiły się pewne problemy, bo złożone oferty przekroczyły znacznie budżet przeznaczony na tę inwestycję. - Na ten cel mieliśmy zabezpieczone środki w kwocie 6,5 miliona złotych. Złożone oferty oscylowały na poziomie około 10 milionów złotych i z racji tego musieliśmy przetarg unieważnić, ale będziemy to postępowanie oczywiście powtarzali - zapowiada burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.  

Jeśli chodzi o nowe inwestycje, to niebawem ogłoszony zostanie przetarg na budowę trzeciej niecki myślenickiej krytej pływalni. Podpisana została umowa na realizację 16 zadań związanych z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej za prawie 23 miliony złotych. Środki na ten cel pochodzą z Polskiego Ładu. W ostatnim czasie udało się też zakończyć przebudowę trzech skrzyżowań w Myślenicach. - Dzięki wykonanej inwestycji te miejsca będą zdecydowanie bezpieczniejsze, przede wszystkim dla pieszych - ocenia burmistrz Szlachetka.

Inwestycje realizowane są w całej gminie Myślenice. Ukończona została już modernizacja drogi w Głogoczowie na Jaworznie. Równolegle trwa tam rozbudowa sieci kanalizacyjnej. - Tych inwestycji jest dużo, ale, tak jak podkreślam, możemy je realizować dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, głównie ze źródeł rządowych albo współpracy chociażby z Województwem Małopolskim - Zarządem i Panem marszałkiem Kozłowskim, za co również jestem ogromnie wdzięczny - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Duże środki udało się zainwestować w Szkołę Muzyczną w Myślenicach, która w tym roku również świętuje jubileusz - 40 lat swojej działalności. - Cieszę się, że decyzje, które zapadały jeszcze w 2017 roku, o które zabiegłem jeszcze jako poseł z Myślenic, wprowadziły tę szkołę w XXI wiek, bo dzięki przeznaczonym środkom w kwocie prawie 17 milionów złotych w szkole zostały zrealizowane trzy potężne projekty inwestycyjne. Gratuluję też Pani dyrektor Jolancie Antkiewicz nie tylko kolejnej rozpoczętej kadencji, jako dyrektora szkoły muzycznej, ale że w takim trudnym czasie udało się jej te wszystkie projekty dokończyć.

Najważniejszą inwestycję w Szkole Muzycznej jest budowa sali koncertowej, w czym pomogła rządowa dotacja. -  Możemy być dumni z tej jednostki - kuźni młodych talentów muzycznych - podsumowuje burmistrz i dodaje: Jestem też wdzięczny za całokształt pomocy, przede wszystkim finansowej, panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, bo gdyby nie decyzje ministra kultury w 2017 roku, to pewnie dzisiaj dalej czekalibyśmy na remonty związane chociażby z termomodernizacją szkoły, z wyposażeniem, z modernizacją wnętrza tego budynku i budową nowej sali koncertowej, której do tej pory w szkole muzycznej nie było.

Jubileusz 680-lecie nadania praw miejskich Myślenicom to okazja, aby zagościły tu ogólnopolskie i małopolskie imprezy. A będzie ich naprawdę sporo i to "z najwyższej półki". W najbliższych dniach w Myślenicach odbędzie się turniej Plaża Open. W najbliższy weekend zostanie tu zorganizowana uroczystość przysięgi wojskowej 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. A w kolejne letnie weekendy odbędą się piknik "Polskiego Lata" w ramach trasy "Lata z Radiem", Bitwa Regionów, na w której będą gdzie rywalizowały Koła Gospodyń Wiejskich z całej Ziemi Myślenickiej. Będą też duże wydarzenia sportowe jak ostatni zrealizowany Festiwal Sportów Ekstremalnych Extreme Jam.

Również w te wakacje, 5 sierpnia przez centrum Myślenic przejedzie międzynarodowy kolarski wyścig Tour de Pologne, a dla mieszkańców i gości Miasto przygotuj Strefę Kibica. W połowie sierpnia odbędą się też zawody w kolarstwie górskim MTB.

- Zapraszamy na Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, które od 11 lipca przez prawie 2 tygodnie będą gościć w Myślenicach. Te wydarzenia finałowe odbędą się na myślenickim rynku od piątku 15 lipca do niedzieli 17 lipca. Na scenie zaprezentują się nie tylko różne zespoły folklorystyczne z całego świata: z Meksyku, Kenii, Chorwacji czy Rumunii, ale także będą występy gwiazd polskiej estrady, które zaprosiliśmy w ramach świętowania jubileuszu 680-lecia lokacji Myślenic. Zespół Enej, Golec uOrkiestra i Kayah będą koncertować specjalnie dla mieszkańców Myślenic i dla naszych gości. Bardzo serdecznie zapraszam w to lato do Myślenic - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Burmistrz przypomina też, że Myślenice to świetne miejsce do weekendowego wypoczynku dla mieszkańców Krakowa i Metropolii Krakowskiej. - Chcielibyśmy wrócić do tych dawnych, świetnych czasów myślenickiego Zrabia, kiedy zielone autobusy dowoziły mieszkańców Krakowa nad Rabę. Dzisiaj co prawda zielonych autobusów już nie ma, ale są żółte, które kursują właśnie na nas samo Zarabie, także zapraszamy nie tylko w weekendy, ale także w trakcie tygodnia, w dni powszednie, aby przyjechać do Myślenic, stąd wyruszyć na górskie wędrówki, bo przecież w Myślenicach zaczynają się góry. Bardzo serdecznie jeszcze raz zapraszam do Myślenic - dodaje Jarosław Szlachetka.

Myślenice - najnowsze informacje