poniedziałek, 21 lutego 2022 11:58

Na czym polega wulkanizacja? Kiedy warto skorzystać z pomocy wulkanizatora?

Autor Artykuł sponsorowany
Na czym polega wulkanizacja? Kiedy warto skorzystać z pomocy wulkanizatora?

Wulkanizator to specjalista, którego większość kierowców odwiedza przynajmniej dwa razy w roku. Raz w celu zamiany opon letnich na zimowe, drugi raz w celu wymiany opon zimowych na letnie. I już ta teoretycznie prosta usługa pokazuje jak ważną rolę w bezpieczeństwie i komforcie prowadzenia pojazdu odgrywa wulkanizacja. Na czym polegają usługi wulkanizacyjne? Kiedy warto z nich skorzystać? Czy wulkanizator jest w stanie naprawić każdą oponę?

Od kiedy możemy korzystać z usług wulkanizatora?

Wulkanizacja – Warszawa Włochy to lokalizacja oferująca dostęp do świetnych warsztatów i serwisów – nie jest usługą tak starą jak mogłoby się wydawać. Jej historia sięga 1839 roku, kiedy to Charles Goodyear rozpoczął skuteczne eksperymenty z kauczukiem. Goodyear ostatecznie opracował proces obróbki kauczuku, do którego kluczem stała się wulkanizacja cieplna. Proces ten pozwolił na uzyskanie gumowej masy o pożądanych przez niego parametrach. I choć od momentu wynalezienia gumy i wyprodukowania pierwszej gumowej opony minęło wiele lat, to technologia ta przechodziła wiele modyfikacji i jest wciąż udoskonalana. Wraz ze zwiększeniem elastyczności opon zwiększyła się ich żywotność, zaś nowoczesne sposoby ich naprawy i regeneracji pozwalają na jeszcze bardziej efektywne wykorzystywanie ogumienia w pojazdach.

Czym w ogóle jest wulkanizacja?!

Wulkanizacja, wulkanizator, usługi wulkanizacyjne… - bardzo często korzystamy z tych określeń, jak również z usług warsztatów wulkanizacyjnych. Ale czym właściwie jest wulkanizacja? Wulkanizacja to chemiczny proces sieciowania cząsteczek polimeru, dzięki któremu uzyskujemy gumę. Potocznie termin ten odnosi się do miejsc, w których serwisowane są opony. Warto przy tym pamiętać, że serwis opon/usługi wulkanizacyjne to nie tylko usługi polegające na naprawie i regeneracji samej opony, ale również:

  • konserwacji ogumienia,
  • prostowaniu felg,
  • regeneracji felg (coraz więcej warsztatów wulkanizacyjnych oferuje kompleksową obsługę opon i felg, w tym felg aluminiowych),
  • bieżnikowanie opon,
  • wyważanie kół.

Czy wulkanizator jest w stanie naprawić każdą oponę?

Z pewnością nie każde uszkodzenie/zużycie opony kwalifikuje się do naprawy/regeneracji. W praktyce jednak możliwa jest naprawa znacznie większej liczby uszkodzonych opon niż te, które trafiają do warsztatów. Dlatego zamiast zdecydujemy się na wymianę opon na nowe, warto podjechać do lokalnego wulkanizatora i sprawdzić, czy uszkodzona opona kwalifikuje się do naprawy. Usługi wulkanizacyjne są nieporównywalnie tańsze do zakupu nowych opon, a pełna eksploatacja ogumienia przyczynia się do zmniejszenia liczby odpadów generowanych przez szeroko rozumiany rynek motoryzacyjny i jego uczestników.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje