piątek, 2 lutego 2024 07:58

Nie żyje słynna aktorka Starego Teatru. Maria Zającówna-Radwan miała 90 lat

Autor Karolina Kurando
Nie żyje słynna aktorka Starego Teatru. Maria Zającówna-Radwan miała 90 lat

W środę, 31 stycznia, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej poinformował o śmierci Marii Zającówny-Radwan. Aktorka zmarła w wieku 90 lat.

— Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że zmarła Maria Zającówna-Radwan, wspaniała aktorka, która w latach 1975-1998 należała do Zespołu Starego Teatru – czytamy na stronie internetowej krakowskiej instytucji. – Artystka, która w niezwykły sposób potrafiła łączyć instynkt sceniczny z bezbłędnym warsztatem, stworzyła na deskach naszego Teatru blisko 30 ról, współpracując z takimi reżyserami jak m.in. Jerzy Grzegorzewski, Maciej Prus, Andrzej Wajda, Krystian Lupa czy Mikołaj Grabowski.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że zmarła Maria Zającówna-Radwan, wspaniała aktorka, która w latach 1975 –...

Opublikowany przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej Środa, 31 stycznia 2024

Aktorka urodzona w 1933 r. zadebiutowała na teatralnej scenie w 1957 r. Rok wcześniej ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Współpracowała m.in. z Teatrem Cricot 2, występowała w Piwnicy pod Baranami.

— Odrębne, niepowtarzalne walory jej aktorstwa doskonale wpisały się w nurt teatralnych poszukiwań Starego Teatru – napisano o zmarłej aktorce na stronie Cyfrowego Muzeum Starego Teatru.

Maria Zającówna-Radwan spocznie na cmentarzu na krakowskich Batowicach.

Źródło zdjęcia głównego: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej/Facebook

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka