wtorek, 6 kwietnia 2021 12:07

Niedzielski: „Szczepienia dzieci możliwe w wakacje”. Jest warunek

Autor Aleksandra Tokarz
Niedzielski: „Szczepienia dzieci możliwe w wakacje”. Jest warunek

Aktualnie w Polsce na szczepienia rejestrować się mogą osoby w wieku od 40 do 59 lat. Osoby powyżej 60 roku życia mają zostać zaszczepione do końca kwietnia. Nieoczekiwanie już wkrótce zaszczepione mogą zostać także dzieci.

Szczepienia dzieci są możliwe w wakacje? Być może wkrótce zostaną one włączone do Narodowego Programu Szczepień. Wszystko za sprawą obiecujących wyników badań, które zostały przedstawione przez Pfizera. Pod koniec marca koncern poinformował, że wyprodukowana w kooperacji z BioNTech szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna i ma wysoką skuteczność wśród dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Prezes i dyrektor generalny firmy przekonywał, że preparat zapewnia nawet 100-procentową ochronę w tej grupie wiekowej.

Te wyniki skomentował w rozmowie z Radiem Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że szczepienie dzieci będzie możliwe być może już w wakacje. – Mamy rzeczywiście bardzo optymistyczne informacje od Pfizera, że są prowadzone badania, które mają już pozytywne wyniki w grupie wiekowej 12–15 lat. Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci. Bo szczepionek na pewno nie zabraknie. Ale najpierw musimy mieć wiarygodne wyniki badań, bo cały czas stoję na stanowisku, że bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem – dodał Adam Niedzielski.

Uczniowie wrócą do szkół jeszcze przed wakacjami?
Czy możliwym jest, aby uczniowie wrócili do szkół jeszcze przed wakacjami? Jak stwierdził w rozmowie z Radiem ZET Dariusz Piontkowski, to będzie zależało od rozwoju epidemii. Możliwy termin to kwiecień.

We wspomnianym badaniu klinicznym udział wzięło 2 260 dzieci. Otrzymały one placebo lub szczepionkę Pfizera. U 18 z nich, po podaniu placebo, potwierdzono zakażenie Covid-19. Nie stwierdzono jednak zakażenia koronawirusem u żadnego dziecka, które zostało zaszczepione preparatem Pfizera.

koronawirus najnowsze informacje

inf. medonet.pl/Radio ZET, fot.

Polska

Polska - najnowsze informacje