czwartek, 28 lipca 2022 13:39

Nowy ekspert RCB. Znamy jego opinię o wojnie i bezpieczeństwie Polski

Autor Tomasz Stępień
Nowy ekspert RCB. Znamy jego opinię o wojnie i bezpieczeństwie Polski

Dr Jacek Raubo, z którym niedawno rozmawialiśmy o wojnie w Ukrainie i polskiej obronności, został ekspertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

– Rosyjskie wojsko jest odbiciem rzeczywistości społeczno-politycznej tego państwa. Nie brak tam korupcji, nepotyzmu, ale też przyzwolenia na brutalność czy kradzieże. System rosyjskich sił zbrojnych jest też jak widać obecnie zdecydowanie mało elastyczny jak na warunki działań podejmowanych na nowoczesnym polu walki. Nie oznacza to jednak, że Rosję należy bagatelizować, zwłaszcza w aspekcie militarnym – mówił w wywiadzie dla Głosu24 dr Jacek Raubo, specjalista w zakresie bezpieczeństwa i obronności, analityk Defence24 oraz wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych UAM Poznań. Jest też komentatorem stosunków międzynarodowych. Jako analityk oraz badacz zajmuje się problematyką obronności i bezpieczeństwa międzynarodowego, a także kwestiami stosunków międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Europie, Indo-Pacyfiku oraz regionie MENA. Angażuje się także w dyskusję nt. problemów związanych z nowymi technologiami wojskowymi i bezpieczeństwa.

Wczoraj dyrektor RCB płk Konrad Korpowski podpisał umowę o współpracy eksperckiej z dr Raubo w zakresie obronności i bezpieczeństwa międzynarodowego. – Nowe wyzwanie. Tym bardziej dziękuję RCB za zaufanie – skomentował ekspert w mediach społecznościowych. Z pewnością będzie cennym wzmocnieniem zespołu, bo na sprawach wojskowości i bezpieczeństwa zna się jak mało kto. – Sprawne wojska pancerne i zmechanizowane to element nowoczesnych sił zbrojnych. Próby podważenia ich roli są moim zdaniem efektem poszukiwania jakiegoś jednego rozwiązania, względem wątpliwości odnoszących się do systemu obronnego. Możemy zastanawiać czy powinny to być produkty amerykańskie, niemieckie czy koreańskie, ale raczej błędem jest rugowanie znaczenia broni pancernej i jednostek zmechanizowanych – mówił dr Jacek Raubo w wywiadzie dla Głosu24. Gratulujemy nominacji i przy tej okazji przypominamy wywiad z ekspertem: Zaskoczeniem była słabość rosyjskich sił zbrojnych

Polska

Polska - najnowsze informacje