środa, 9 października 2019 14:16

Nowy posterunek policji w Milówce już otwarty!

Autor Mirosław Haładyj
Nowy posterunek policji w Milówce już otwarty!

7 października 2019 r. uroczyście otwarto nowy posterunek w Milówce. 1 listopada 2012 roku zlikwidowano stary posterunek jednak po konsultacjach społecznych podjęto działania zmierzające do przywrócenia posterunku.

W sprawę przywrócenia posterunku zaangażowali się na prośbę Posła Kazimierza Matusznego między innymi Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, ówczesny zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach Piotr Kucia i Starosta Żywiecki. Dzięki temu po 7 latach nieobecności na mapę powrócił Posterunek Policji w Milówce. Jest on odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, którzy zgłaszali potrzebę reaktywacji posterunku w czasie prowadzonych przez policjantów konsultacji społecznych.

W uroczystościach otwarcia posterunku uczestniczyli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Grzegorz Puda i Poseł na Sejm RP Kazimierz Matuszny. Wśród zaproszonych gości byli również I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Pani Beata Białowąs, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata oraz Wójt Gminy Milówka Robert Piętka. Stronę policyjną reprezentowali Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński i Dyrektor Biura Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Sławomir Litwin. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych samorządów, służb mundurowych, duchowieństwo, przedstawiciele związków zawodowych, mediów oraz naczelnicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i kadra kierownicza żywieckiej komendy policji.

W związku z uroczystościami swój list wystosował Komendant Główny Policji w Warszawie, którego treść prezentujemy poniżej.

Zaproszonych gości powitał Komendant Powiatowy Policji w Żywcu mł. insp. Michał Łukasik. Szef żywieckich policjantów w swoim przemówieniu podziękował wszystkim, dzięki staraniom których, możliwy był powrót posterunku policji do Milówki.

Następnie odbyło się przekazanie symbolicznego klucza kierownikowi posterunku asp. szt. Eugeniuszowi Zawadzie i poświęcenie jednostki przez policyjnych kapelanów.

Aktualny Posterunek Policji w Milówce, to nowoczesny obiekt, wybudowany od podstaw zgodnie z nowymi standardami. Na powierzchnię użytkową 190 m² składa się: 5 pomieszczeń biurowych, 3 toalety, szatnia, serwerownia, kotłownia, pomieszczenia sanitarne i pomieszczenie socjalne. Obiekt posiada dwustanowiskowy garaż oraz parking dla interesantów, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Całkowity koszt budowy posterunku to kwota ponad 1,6 mln zł. Obiekt powstał dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska. Posterunek zlokalizowany jest w głównym ciągu komunikacyjnym przy ul. Dworcowej 29a. Jego położenie pozwala na wygodny dojazd kierującym, jak również mieszkańcom korzystającym z komunikacji publicznej. Dla mieszkańców to istotne ułatwienie w dostępie do Policji, gdyż wcześniej musieli dojeżdżać do komisariatu w Rajczy.

Umowę na budowę nowej siedziby Posterunku Policji w Milówce zawarto 27 lipca 2018 roku. Po kilku dniach rozpoczęto prace budowlane. 14 sierpnia br. został sporządzony protokół końcowy odbioru wykonanych robót, a miesiąc później policjanci rozpoczęli przyjmowanie pierwszych interesantów.

Dodatkowo Starosta Żywiecki współfinansował zakup radiowozu, który wykorzystywany będzie przez policjantów pełniących służbę na terenie Milówki.

Więcej zdjęć w galerii.

Fot. i inf.: Starostwo Powiatowe w Żywcu/KPP Żywiec

Żywiec - najnowsze informacje