czwartek, 23 stycznia 2020 12:31

Nowy Sącz. Weekend z gwiazdą i Turoniem

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz. Weekend z gwiazdą i Turoniem

25 i 26 stycznia Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 23. Pastuszkowe Kolędowanie. Dlaczego warto się na nie wybrać?

23. Pastuszkowe Kolędowanie to Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych. Konkurs odbywa się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu i biorą w nim udział grupy kolędnicze z całej Polski. Wydarzenie jest okazją nie tylko do posłuchania świątecznych pieśni, ale też stanowi dla wykonawców okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń oraz skorzystania z porad i konsultacji specjalistów w dziedzinie obrzędowości bożonarodzeniowej i noworocznej.

W przeglądzie zaprezentują się najlepsze zespoły, które wcześniej przeszły kwalifikacje w konkursach regionalnych. Zgodnie z tradycją w przeglądzie mogą wystąpić wyłącznie chłopcy. Konkursowa rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach – dziecięca (7-13 lat) i młodzieżowa (14-17 lat). Organizatorzy przypominają też, że kolędowanie to nie jasełka. Grupy powinny występować w strojach swojego regionu i używać rekwizytów z tradycyjnych materiałów, a celem przeglądu jest kultywowanie starych zwyczajów, przypominanie starych kolęd i pastorałek ludowych.

Pastuszkowe Kolędowanie jest też okazją do przekazywania i utrwalania wiedzy o tej tradycyjnej formie, czemu służą otwarte spotkania z komisją konkursową, w których mogą wziąć udział nauczyciele, animatorzy kultury, kierownicy i opiekunowie dziecięcych grup kolędniczych nie biorący udziału w przeglądzie, a chcący podnieść swoje umiejętności.

Program obu dni jest taki sami. Od godz. 13 do 16 odbędą się przeglądy konkursowe, a w godz. 16-18 – spotkanie z Konkursową Komisją Artystyczną

Watro dodać, że wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje