piątek, 4 września 2020 10:42

Nowy Sącz: Z wizytą w Izbie Tradycji Kolejarzy

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz: Z wizytą w Izbie Tradycji Kolejarzy

Zabytkowe bilety kolejowe, urządzenia sterowania ruchem, elementy łącznościowe i elektryczne, lampy karbidowe i naftowe, zegary, modele, a także mnóstwo fotografii i książek kolejowych kryje Izba Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego. To tam z wizytą udali się pracownicy Muzeum Okręgowego w Nowym Sącz.

Z bogatą kolekcją zbiorów, będącą w posiadaniu Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, zapoznali się dyrektor Robert Ślusarek, główny inwentaryzator zbiorów Anna Bomba oraz Anna Florek i Beata Wierzbicka. Po Izbie Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (mieszczącej się w najstarszym budynku kolejowym w mieście, dawniej siedzibie toromistrza, sądeczanom kojarzącym się z funkcjonującym tam przez lata przydworcowym oddziałem Poczty Polskiej) oprowadzili gości Łukasz Wideł oraz Kazimierz Wróbel z NSMK.

Dyrektor Robert Ślusarek podkreślił znaczenie współpracy Muzeum oraz stowarzyszenia.

– Nasza wspólna idea jest taka, aby zbiory trafiły docelowo do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i tam znalazły swoje miejsce. Pomiędzy naszą instytucją a Urzędem Marszałkowskim toczą się już rozmowy. Do końca tego roku będziemy chcieli doprowadzić do wstępnej decyzji w celu jak najciekawszego i najefektowniejszego wyeksponowania kolejowej kolekcji. Podkreślam istotę bezcennej inicjatywy społecznej, jaką wysunęło stowarzyszenie. My jako Muzeum staniemy się beneficjentem państwa pracy i zaangażowania, za którą szczerze dziękuję – powiedział Robert Ślusarek.

Eksponaty, a jest ich blisko dwieście, będą objęte fachową opieką konserwatorską
i prezentowane na różnych wystawach.

Nasze stowarzyszenie jest kontynuatorem pomysłu utworzenia kolejowej izby pamięci. Z inicjatywą stworzenia takiego miejsca wyszedł w 2006 roku ówczesny dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu. Zgromadzono wiele kolejowych pamiątek z dawnych lat i umieszczono je właśnie w tej Izbie. Od tamtej pory ilość eksponatów sukcesywnie się zwiększa. Cieszymy się, że będą mogły być prezentowane szerszemu gronu – mówi Łukasz Wideł, wiceprezes NSMK.

Obecnie Izba Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego jest udostępniana dla zwiedzających podczas imprez, takich jak przejazdy pociągu retro, czy po indywidualnym uzgodnieniu z członkami stowarzyszenia. Izba Tradycji została zgłoszona do projektu Małopolskie Muzea Domowe.

inf.pras.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka