wtorek, 20 września 2022 10:45

O włos od tragedii. W policyjnych poszukiwaniach kluczowy okazał się… pies

Autor Norbert Kwiatkowski
O włos od tragedii. W policyjnych poszukiwaniach kluczowy okazał się… pies

Kilka godzin trwały poszukiwania 31-letniego mieszkańca Gminy Krzeszowic, który zaginął po wyjściu z domu. W działania zaangażowano również ponad 40 strażaków oraz policyjnego przewodnika z psem służbowym. To właśnie praca czworonoga, okazała się kluczem do sukcesu poszukiwań.

Jak się później okazało, niemniej istotną rolę odegrał również miejscowy grzybiarz, który świetnie znał kompleks leśny w którym mógł znajdywać się zaginiony.

W niedzielę (18 września br.) w godzinach porannych, oficer dyżurny Komisariatu Policji w Krzeszowicach otrzymał zawiadomienie o zaginięciu 31-latka. Z ustaleń policjantów wynikało, że mężczyzna wyszedł o godzinie 8 z domu, a stan psychofizyczny w jakim się znajdował wskazywał na możliwe zagrożenie jego życia.  Zaniepokojona rodzina w pierwszej kolejności szukała go na własną rękę, jednak gdy to nie przynosiło skutku, zaalarmowali służby. Policjanci natychmiast zorganizowali działania i podjęli poszukiwania.

W akcję, prócz policyjnych patroli, włączyło się ponad 40 strażaków z miejscowych ochotniczych straży pożarnych, tj. z gminy Krzeszowice oraz z Niegoszowic, a także załoga Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa. Do działań wykorzystano także drona. Policjanci, wiedząc, że 31-latek może wymagać pomocy, w poszukiwania zaangażowali też przewodnika z tropiącym psem służbowym z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, co okazało się kluczowe dla szczęśliwego finału sprawy.

Dzięki pomocy miejscowego grzybiarza, który dobrze znał kompleks leśny, gdzie poszukiwano mężczyznę, udało się wpaść na pierwszy trop zaginionego – były to ślady stóp w błocie. Tam właśnie skierowano przewodnika z psem służbowym. Pomimo deszczowej pogody policyjny czworonóg podjął trop, który szybko doprowadził policjantów do zaginionego mężczyzny. Stróże prawa zajęli się zdezorientowanym i wyziębionym 31-latkiem, okryli go kurtką i wyprowadzili z lasu w miejsce, z którego załoga pogotowia bezpiecznie mogła go zabrać.

Dzięki pomocy służbowego psa oraz odpowiedniej i szybkiej organizacji działań poszukiwawczych mężczyzna został odnaleziony już po kilku godzinach od zawiadomienia o zaginięciu i otrzymał niezbędną pomoc.

Źródło oraz foto: KPP w Krakowie/edycja własna

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje