poniedziałek, 14 grudnia 2020 12:20

Oświęcim. Nowa droga rozłoży ruch przy Bramie Śmierci

Autor Wiktoria Mitura
Oświęcim. Nowa droga rozłoży ruch przy Bramie Śmierci

Trzeci etap zakończony! Budowa drogi odbarczającej w Brzezince została po dwóch latach zakończona. Dzięki temu ruch przy Bramie Śmierci będzie mniejszy.

Nowa droga jest odnogą ulicy Ofiar Faszyzmu. Przebiega przez przedpole byłego obozu Birkenau. Inwestycja została zrealizowana etapami. Łączne koszty budowy drogi odbarczającej poniesione w ciągu ostatnich trzech lat to 7,7 mln złotych, z czego 6,15 mln to dotacja w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Obecnie trwa jeszcze budowa oświetlenia w rejonie skrzyżowania z ulicą Męczeństwa Narodów, ale i to zadanie zostanie zakończone przed Świętami.

Jesienią zeszłego roku inwestycja została przerwana, po tym jak właściciel firmy-wykonawcy zaginął. Inwestor – gmina Oświęcim – znalazł się w kryzysowej sytuacji. Na gminne władze spadło mnóstwo niespotykanych problemów. Udało się je rozwiązać mimo presji czasu – z uwagi na państwową dotację część robót należało rozliczyć do końca ubiegłego roku.

Nową drogą można jeździć już od grudnia zeszłego roku. Prace trwały jednak jeszcze przez cały 2020 rok. Końcowy protokół odbioru robót został podpisany 11 grudnia przez wójta Mirosława Smolarka oraz radnych Zbigniewa Krzemienia i Andrzeja Ryszkę.

Budowa drogi odbarczającej była planowana już od kilkunastu lat. Jej zadaniem jest odsunięcie ruchu od Bramy Śmierci i eliminacja wywoływanych przez samochody drgań. Dzięki temu łatwiej będzie zachować w oryginalnym kształcie rozpoznawalny na całym świecie zabytek – symbol Zagłady.

Etapy budowy drogi

info i foto: UG Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje