piątek, 5 lipca 2024 08:16

Oszałamiające widowiska w sercu Krakowa. Czym zachwyci nas Festival ULICA?

Autor Antonina Sydor
Oszałamiające widowiska w sercu Krakowa. Czym zachwyci nas Festival ULICA?

Taniec artystki zawieszonej na włosach, igrający z grawitacją akrobata, przechodzący z Wieży Ratuszowej na linie, połykacze ognia, niefrasobliwi, pocieszni klowni, marionetki i kuglarze - 140 nietuzinkowych pokazów zostanie zaserwowanych widzom już w nadchodzący weekend w Krakowie. Do Polski przyjadą mistrzowie m.in. z Belgii, Korei czy Francji, aby olśnić nas swymi umiejętnościami podczas 37. edycji Festivalu Teatrów Ulicznych ULICA.

Wielka, rokrocznie organizowana przez Teatr KTO oraz dyrektora Jerzego Zonia artystyczna impreza, tym razem odbędzie się pod mottem "Wszystko jest teatrem". Hasło to, nawiązujące do słynnego cytatu ze sztuki Szekspira "Świat jest teatrem, aktorami ludzie" już zapowiada nam szczodry program 37. edycji festivalu.

Od 5 do 7 lipca, gdy przebrzmią ostatnie tony hejnału mariackiego, Rynek Główny stanie się największą w Europie sceną dla pantomimy włoskiego artysty Mr Mustache, występu portugalskiej performerki Any Jordão, Kwala grającego na unikalnym, niepowtarzalnym żyrofonie, spektakularnego tańca grupy Suprise Effect czy klownów  rodem z klasyków kina niemego La Belle École. Akrobaci koreańskiego zespołu Force zadziwą siłą, odwagą i gibkością ciał w występie o wymownym tytule "Pionowość", a popołudniu nad głowami trwającej w napięciu publiczności Belg Lyapunov odbędzie niebezpieczną wędrówkę po linie. Na zafrapowanych tytułem "Zjadacz grzechów" będzie czekał Pjoter wraz ze swoją premierową sztuką.

Wyobraźnia dzieci ożywi się feerią barw, a ich twarze rozciągną się w nieskrępowanych uśmiechach podczas przygotowanych dla nich krótkich, acz pasjonujących występów Teatru Wagabunda, Piznezka czy Teatru KTO na Małym Rynku oraz placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Nie tylko krakowianie będą mieli okazję podziwiać światowych artystów. Również w Limanowej, Tarnowie i Niepołomicach zostaną zaprezentowane spektakle Teatru Barnaby, grup ICEBREAKING, La Belle Ecole, czy Mr Mustache. W tym roku Festival ULICA dotrze też do dalszych zakątków Polski -  parę dni później mieszkańcy Ełku i Konina ujrzą na własne oczy zapierające dech w piersiach widowiska. Wśród nich znajdą się  m.in. sztuki  Jay Che Jia Jun, Teatru KTO, Force oraz Suprise Effect.

To zaledwie ułamek przygotowanych spektakli - szczelnie wypełnią one wszystkie godziny 5, 6 oraz 7 lipca od południa do 23.00. Występy powtarzają się każdego dnia, więc w ten jedyny weekend w roku można zanurzyć się w świat talentu, teatru i tańca bez ograniczeń i troski o przegapienie którejś z fascynującej sztuk. Dodatkowo każdy dzień festiwalu zwieńczy urzekający balet "Jezioro Łabędzie", wykonywany przez hiszpańskich tancerzy na... fasadzie Wieży Ratuszowej w Krakowie ! Szczegółowy program, wraz z precyzyjnie określonymi miejscami spektaklów, dostępny jest na stronie teatrkto.pl/kalendarium-ulicy/ .

Organizatorzy festiwalu wykazali się dużą dbałością o dostępność wystawianych spektakli. Na seniorów i osoby z niepełnosprawnościami czekać będą chętni do pomocy asystenci, którzy zaprowadzą ich do specjalnej strefy zapewniającej bezpieczeństwo, wygodę oraz widoczność. Każdy będzie mógł poczuć tętniące sztuką miasto.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka