poniedziałek, 12 lutego 2024 10:28

Pięć banalnych sposobów na zafarbowane ubrania! Zaskoczą cię

Autor Katarzyna Domagała
Pięć banalnych sposobów na zafarbowane ubrania! Zaskoczą cię

Zafarbowane ubrania to zmora wielu osób. Kto z nas nie zna sytuacji, w której, przypadkowo, wrzucamy do białego prania kolorową skarpetkę lub bieliznę. Zdarza się również, że do pralki włożymy nowe ubranie, które zwyczajnie zafarbuje nam inne rzeczy, pozostawiając na nich nieestetyczne plamy. Jak sobie z tym poradzić? Nie musimy kupować chemicznych detergentów. Okazuje się, że właściwości odplamiające i oczyszczające ma wiele produktów, które znajdziemy w naszych domach. Podpowiadamy pięć domowych, i dla wielu banalnych, sposobów na zafarbowane pranie.  

Sól kuchenna

Sól kuchenna to naturalny środek wyciągający farbę. Działa niczym odplamiacz dobrej jakości i może zaskoczyć swoimi właściwościami czyszczącymi! Jeśli twoje ubranie zafarbowało się podczas prania, zwilż go roztworem z chłodnej wody (ok. 500 ml) i kilku łyżek soli. Pranie pozostaw w miksturze na kilka godzin.

Liść laurowy

Kolejny sposób z wykorzystaniem domowego składnika to namaczanie ubrań w wywarze z liści laurowych. Mają one nie tylko działanie oczyszczające. Zapobiegają również puszczaniu koloru ubrań podczas prania. Ponadto, liść laurowy pochłania nieprzyjemne zapachy. Żeby przekonać się o tych cennych właściwościach liścia laurowego, należy najpierw przygotować wywar. Na jeden litr wody wystarczy kilkanaście listków laurowych. Wodę z liśćmi gotujemy do wrzenia, a następnie namaczamy nią zafarbowane pranie pozostawiając na kilka godzin.

Ocet

Ocet to remedium na wiele domowych wpadek, m.in. zadziała w przypadku zafarbowanego prania. Posiada delikatne właściwości czyszczące, dobrze sprawdza się w odplamianiu. Roztwór odplamiający na zafarbowane pranie należy przygotować z ciepłej (ale nie gorącej) wody i octu w stosunku 1:1. Przygotowaną substancją zalewamy pranie i zostawiamy na kilka godzin. Po namoczeniu warto wyprać odzież raz jeszcze.

Soda oczyszczona

Soda ma podobne właściwości jak ocet. Czyści wiele zabrudzeń, w tym plamy. Aby wyczyścić zafarbowane pranie, wystarczy przygotować roztwór z kilku łyżek sody i wody tak, aby powstała delikatnie gęsta masa. Nakładamy ją później na ubrania i pozostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie warto wyprać ubrania raz jeszcze.

Sok z cytryny

Na zafarbowane ubrania i wszelkie inne plamy na ubraniach zadziała również sok z cytryny! Ma on nie tylko właściwości czyszczące, ale podobnie jak liść laurowy, pochłaniające nieprzyjemne zapachy. Wystarczy wymieszać sok z cytryny w proporcji 2:1, a następnie zalać roztworem ubrania. Pranie pozostawiamy w roztworze na całą noc. Rano wystarczy wycisnąć odzież i wysuszyć. Nie tylko będzie czysta, ale również miła w zapachu.

Fot.: Pixabay


Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka