wtorek, 26 października 2021 07:09

Ponad 30 mln złotych trafi do Tarnowa. Zrealizowane zostaną te inwestycje

Autor Aleksandra Tokarz
Ponad 30 mln złotych trafi do Tarnowa. Zrealizowane zostaną te inwestycje

Z trzech inwestycji zgłoszonych przez Tarnów do Polskiego Ładu dofinansowane zostaną dwie - letni park wodny z towarzyszącą infrastrukturą do zawodów w ramach Igrzysk Europejskich oraz rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 9 z budową nowej sali gimnastycznej. Na te dwa zadania miasto ma otrzymać 30 milionów 200 tys. zł.

Wnioski o finansowanie inwestycji z pieniędzy przeznaczonych dla samorządów w ramach tzw. Polskiego Ładu składane były do 15 sierpnia. Tarnów zgłosił latem trzy inwestycje: budowę łącznika do ulicy Tuchowskiej z ul. Krakowskiej na wysokości ul. Warsztatowej (koszt ok. 167 mln zł); budowę letniego parku wodnego w miejscu obecnego kompleksu basenów w Mościach (koszt ok. 30 milionów złotych) z wykorzystaniem inwestycji jako infrastruktury sportowej dla Igrzysk Europejskich w 2023 roku; rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 9 wraz z salą gimnastyczną (koszt ok. 5 milionów zł).

- 25 października ogłoszono wyniki naboru. Tarnów otrzyma 30 milionów 200 tys. zł na dwie z trzech zgłoszonych inwestycji. 25 mln 200 tys. zł na budowę letniego parku wodnego i 5 milionów zł na rozbudowę SP nr 9 - informuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Letni park wodny wraz z lodowiskiem planowany jest do budowy w miejscu nieczynnego już kąpieliska w Mościcach, w sąsiedztwie Areny Jaskółka Tarnowa i Domu Sportu. Nowy kompleks wypoczynkowy powinien być gotowy w połowie 2023 roku, bowiem ma się na nim odbywać część zawodów zaplanowanych podczas Igrzysk Europejskich.

- Koncepcja parku wodnego jest już przygotowana. Według niej powstaną m.in. zjeżdżalnie, basen dostosowany do gry w piłkę wodną z torami do pływania o długości 25 metrów. W miejscu basenu zwanego olimpijskim powstanie obiekt pełniący podwójną rolę: w zimie będzie to zadaszone sztuczne lodowisko o wymiarach 36 na 18 m, a przez pozostałą cześć roku boisko do futsalu – mówi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. - W planach jest również rolkostrada, tzw. pump-track, czyli pofałdowany teren w postaci muld piaskowo-ziemnych, pokryty powierzchnią asfaltową służący do jazdy na rowerach, dużo zieleni i infrastruktury służącej do wypoczynku – m.in. alejki spacerowe, usytuowane pomiędzy licznymi drzewami, które autorzy projektu chcieliby zachować w całości. Część inwestycji będzie realizowana pod kątem dyscyplin planowanych podczas Igrzysk Europejskich w 2023 roku, ale po ich zakończeniu wiele elementów pozostanie i służyć będzie tarnowianom.

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 9 polegać będzie m.in. na nadbudowie sal lekcyjnych i budowie sali gimnastycznej.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje