poniedziałek, 14 grudnia 2020 08:38

Problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego? Tarnów go rozwiązał

Autor Aleksandra Tokarz
Problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego? Tarnów go rozwiązał

W ramach projektu Inteligentnego Systemu Transportowego Miasta Tarnowa (ITS) uruchomiony został system informujący o wolnych miejscach parkingowych. Umieszczone na parkingach czujniki odnotowują każde zajęte miejsce i przekazują dane do systemu informatycznego. Informacje o zajętości parkingów wyświetlane są na 10 świetlnych tablicach, na portalu internetowym ITS i w aplikacji mobilnej.

Pomiarami objęte zostały parkingi przy ulicach w centrum miasta w tym: ul. Krakowska, Urszulańska, Kaczkowskiego, Bema, Targowa. Św. Anny, Bernardyńska, Szeroka, Lwowska (odcinek od ul. Szerokiej do Dąbrowskiego), Dąbrowskiego, Waryńskiego, Pl. Bohaterów Getta, Bóżnic, Goldhamera, Brodzińskiego, Legionów, Piłsudskiego. Łącznie to 600 miejsc parkingowych na 22 parkingach.

Stan czujników zamontowanych w nawierzchni, które wykrywają zaparkowane pojazdy przetwarzany jest przez system informatyczny i udostępniany mieszkańcom w postaci wizualnej na 10 tablicach informacyjnych zlokalizowanych w pięciu miejscach miasta, na portalu WWW oraz w aplikacji mobilnej na telefony komórkowe.

Na tablicach parkingowych wyświetlana jest w sposób automatyczny informacja o zajętości wybranych rejonów parkingowych – np. rejon ul. Krakowskiej i Bema, obejmuje także ulice Targową, Urszulańską, Kaczkowskiego i Św. Anny.; rejon ul. Waryńskiego obejmuje też ul. Bóżnic, Goldhamera, pl. Bohaterów Getta, Brodzińskiego, Legionów i Piłsudskiego.

Tablice zamontowane są parami w pięciu lokalizacjach, a ich usytuowanie jest tak dobrane, aby przed najbliższym skrzyżowaniem kierowcy mogli ocenić, który rejon parkingowy wybrać. Ułatwieniem do podjęcia decyzji, powinna być też kolorystyka wyświetlanych wolnych miejsc w danym rejonie: kolor zielony - duża liczba wolnych miejsc parkingowych, kolor żółty - rejon średnio zajęty, kolor czerwony - mała liczba wolnych miejsc w tym rejonie.

Kierowcy mogą także skorzystać z portalu WWW, pod adresem http://its.tarnow.pl gdzie pokazana jest stan obłożenia poszczególnych parkingów, a po zbliżeniu mapy i kliknięciu myszką na konkretny parking podana jest liczba wszystkich miejsc i miejsc wolnych. Podobna funkcjonalność dostępna w aplikacjach mobilnych na telefony komórkowe z systemem Android i iOS (nalezy pobrać aplikację ITS Tarnów). W aplikacji tej można dodatkowo wyznaczyć trasę dojazdu do wybranego wolnego miejsca parkingowego.

Zarówno na portalu WWW jak i w aplikacji mobilnej można również odczytać aktualne warunki pogodowe i zanieczyszczenia powietrza, a także sprawdzić na mapie miejsca z utrudnieniami w ruchu – np. zamknięte drogi, remonty, zagrożenia itp.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje