niedziela, 4 kwietnia 2021 17:29

Prof. Długosz o skutkach pandemii: „Ludzie czują, że stracili kontrolę nad życiem. Boją się przyszłości”

Autor Katarzyna Domagała
Prof. Długosz o skutkach pandemii: „Ludzie czują, że stracili kontrolę nad życiem. Boją się przyszłości”

W kolejnej odsłonie „Rozmów ważnych i ważniejszych” z dr. hab. Piotrem Długoszem, prof. UP, dyskutujemy o psycho-społecznych skutkach pandemii COVID-19, które w ostatnich miesiącach obserwował i badał u Polaków. Zdaniem profesora doświadczamy traumy społeczno-kulturowej, która objawia się m.in. lękiem przed utratą stabilizacji ekonomicznej, zdrowia i kontroli nad własnym życiem. W co może przerodzić się ta trauma? Jak sobie z nią radzić? O to m.in. pytamy.

W ubiegłym roku, na przełomie kwietnia i maja, prof. Piotr Długosz postanowił przebadać psycho-społeczną kondycję ok. 600 mieszkańców Krakowa w kontekście życia w pandemii COVID-19. Mimo że był to krótki okres, u respondentów pojawiły się objawy tzw. traumy społeczno-kulturowej. Prof. Długosz stwierdził, że u badanych osób znacznie zwiększył się poziom lęku, szczególnie w kwestii ekonomicznej. Zrodziły się m.in. obawy przed utratą stabilizacji życiowej, w tym stałych dochodów; szeroko rozumianej przyszłości; zdrowia i życia. Wiele osób zadawało sobie również pytania o sens życia.

Wyniki badań z Krakowa skłoniły profesora do sprawdzenia, czy podobne emocje występują wśród większej grupy, dlatego postanowił przeprowadzić badania ogólnopolskie. Choć wnioski z nich były bardziej optymistyczne, utwierdziły profesora w przekonaniu, że jako społeczeństwo i jednostki cierpimy z powodu traumy społeczno-kulturowej wywołanej doświadczeniem pandemii. Efektem tych badań jest książka pt. Trauma pandemii COVID-19 w polskim społeczeństwie”, która ukaże się w najbliższych miesiącach.

Ludzie czują się bezbronni i bezradni wobec wirusa, co wywołuje lęki i stany depresyjne. Ale, co ciekawe, mimo pandemii, nasilającego się stresu i depresji, wskaźniki zadowolenia z życia w skali światowej nie uległy zmianie, choć myślę, że można wyjaśnić to cebulową teorią szczęścia… – mówi prof. Długosz.

***

Raport z badań dot. psycho-społecznych skutków pandemii COVID-19 wśród mieszkańców Krakowa dostępy tutaj.

“Rozmowy ważne i ważniejsze”: Prof. Boroń-Kaczmarska: Polacy wciąż nie rozumieją pandemii
W kolejnym odcinku “Rozmów ważnych i ważniejszych” dyskutujemy o tym, jak Polacy zdają sprawdzian ze wspólnej odpowiedzialności w dobie pandemii, jak zmieniło się nasze podejście do tematu zdrowia oraz czy szczepionka realnie wpłynie na dalszy przebieg pandemii. Na te i inne pytania odpowiada prof. …

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka