W kolejnym odcinku "Rozmów ważnych i ważniejszych" dyskutujemy o tym, jak Polacy zdają sprawdzian ze wspólnej odpowiedzialności w dobie pandemii, jak zmieniło się nasze podejście do tematu zdrowia oraz czy szczepionka realnie wpłynie na dalszy przebieg pandemii. Na te i inne pytania odpowiada prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka w dziedzinie chorób i zakaźnych.
Już ponad 10 miesięcy żyjemy w rzeczywistości zdominowanej przez pandemię koronawirusa. Obawa przed zakażeniem, przymus przestrzegania rygorów sanitarnych, zapaść systemu ochrony zdrowia, regres gospodarczy - to nasza, już nie nowa, codzienność. Czy w kryzysie pod nazwą koronawirus, na który nikt nas nie przygotował, dobrze zdajemy egzamin ze wspólnej odpowiedzialności za nasze zdrowie i życie? Czy, i jak zmieniło się podejście do naszego zdrowia? Jakich realnych efektów szczepień możemy się spodziewać? W jakim stanie "wrócimy do normalności", co nieustannie zapowiadają premier Morawiecki i minister Niedzielski? O to wszystko pytamy specjalistkę w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. n. med. Annę Boroń-Kaczmarską.
Mam wrażenie, że finalnie pandemia nie wzbudziła w ludziach chęci zrozumienia całej sytuacji epidemiologicznej i przyjęcia do wiadomości, że chroniąc siebie chronimy też naszych najbliższych. To bardzo smutna obserwacja – komentuje zachowanie Polaków w dobie pandemii prof. Boroń-Kaczmarska.
-