środa, 13 września 2023 06:09

Radość w krakowskim szpitalu! Nowy sprzęt już oddany do dyspozycji lekarzy i pacjentów

Autor Mirosław Haładyj
Radość w krakowskim szpitalu! Nowy sprzęt już oddany do dyspozycji lekarzy i pacjentów

Oddział Urologii z Onkologią Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie wzbogacił się o nowy sprzęt, który będzie służył zarówno do diagnozy, jak i leczenia schorzeń układu moczowego.

We wtorek, 12 września, zostały oficjalnie oddane do użytku m.in.: ultrasonograf, laser holmowy i zestaw narzędzi do zabiegów endoskopowych. Dzięki tym urządzeniom zabiegi będą minimalnie inwazyjne, a pacjenci będą mieć zapewnioną nowoczesną terapię.

Środki na zakup tej aparatury pochodzą z budżetu miasta. Wysokość miejskiej dotacji to 1 mln 95 tys. zł, natomiast środki własne szpitala to 4482,85 zł.

Zakupione sprzęty to:

 • Laser holmowy Cyber Ho 150W
  Jest to najsilniejszy laser holmowy, który jest aktualnie dostępny na rynku. To narzędzie mające zastosowanie w diagnostyce i leczeniu schorzeń urologicznych takich jak kamica, zwężenia oraz onkologii.
 • Zestaw narzędzi do HoLEP
  Dzięki nim będzie możliwa enukleacja laserowa gruczołu krokowego z wykorzystaniem lasera holmowego.
  Jest to nowoczesna metoda leczenia przerostu gruczołu krokowego, o wyższej skuteczności i bezpieczeństwie w stosunku do rozwiązań klasycznych.
 • Ultrasonograf bk3000 typ 2300
  Jedno z najlepszych urządzeń dostępnych na rynku do diagnostyki ultrasonograficznej pozwalające na obrazowanie narządów oraz precyzyjne wykonanie biopsji podejrzanych zmian.
 • Nowy zestaw narzędzi laparoskopowych
  Obecnie niemal wszystkie zabiegi są wykonywane technikami minimalnie inwazyjnymi. Na oddziale możliwe są zabiegi:
 • organooszczędna resekcja guza nerki pozwalająca na zachowanie narządu
 • radykalna prostatektomia w przypadku raka stercza
 • cystektomia radykalna przy zaawansowanym raku pęcherza moczowego.

Diatermia bipolarna i nowe narzędzia endoskopowe

Zabiegi bipolarne trwają krócej, przez co są mniej obciążające dla pacjentów. Przy resekcji podejrzanych zmian pobrane wycinki mają większą wartość diagnostyczną oraz dochodzi do mniejszego uszkodzenia tkanek. Dodatkowo nowe narzędzia endoskopowe pozwalają na pracę z większą precyzją.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka