czwartek, 15 lutego 2024 12:00

Romantyczna kolacja na walentynki czy "randka solo"? Dzień Singla zyskuje na popularności

Autor Patryk Trzaska
Romantyczna kolacja na walentynki czy "randka solo"? Dzień Singla zyskuje na popularności

Walentynki to dzień miłości, wspaniałych randek oraz dzielenia się uczuciami, nie tylko tymi skrywanymi. Co roku właśnie 14 lutego wielu spędzi ze swoją drugą połówką wyjątkowy czas. Jednak walentynki to nie jedyne święto w lutym. Badania pokazują, że wśród Polaków rośnie liczba zwolenników dnia singla, który celebrowany jest dzień po święcie zakochanych.

Ciężko spotkać osobę, która nie słyszała o walentynkach. Święto zakochanych początki swoje ma już w średniowieczu kiedy to było obchodzone w południowej i zachodniej Europie. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Pod wpływem wzorców z zachodu święto zaczęto nieformalnie obchodzić już w latach 80. XX w i nazywać je "walentynkami".

Obecnie święto, którego patronem jest św. Walenty na stałe wpisało się w polski kalendarz. Co roku 14 lutego restauracje i kina przeżywają prawdziwe oblężenia zakochanych. W badaniu przeprowadzonym wśród 4 tysięcy użytkowników FREENOW z 25 polskich miast wzięło udział 23 proc. osób w związku małżeńskim, 44 proc. w stałym związku i 33 proc. singli. Blisko połowa ankietowanych mających swoje drugie połówki, najchętniej spędza walentynki na romantycznych kolacjach, ale jak się okazuje, status związku wcale nie wyklucza singli z celebrowania święta zakochanych. 1 na 5 singli pójdzie tego dnia na randkę z samym sobą, a dla 36 proc. jest to dobra okazja, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi.

Nie dla wszystkich walentynki są jednak takie różowe, jak malują je media, ogromne korporacje czy serwisy społecznościowe. Z badań wynika, że co trzeci singiel uważa, że 14 luty bywa dla nich przytłaczający. Połowie respondentów zdarzyło się odczuć uprzedzenia w różnych sytuacjach społecznych ze względu na bycie singlem.

Wobec powyższych wyników, nie jest zaskoczeniem fakt, że coraz więcej Polek i Polaków z uznaniem patrzy na obchodzony 15 lutego dzień singla. Jak spędza się najczęściej ten dzień?

Przez znaczną większość wszystkich badanych pozytywnie oceniany jest zatem fakt, że istnieje również Dzień Singla. Badania FREENOW pokazały, że Aż 74 proc. najchętniej wybiera się do kina lub SPA, a także do restauracji (72 proc.). Niemal połowa ankietowanych singli (46 proc.) przynajmniej raz podróżowała samotnie w kraju lub zagranicą. Dla porównania podróże „solo” są rzadszym doświadczeniem wśród osób w związkach (35 proc.) oraz będących po ślubie (33 proc.). Single, o wiele chętniej niż ankietowani posiadający partnerów, wybierają się do teatru lub na stand-up (27 proc. vs. 19 proc.).

fot. Materiały Prasowe/Freenow

Dla wielu zastanawiające może wydawać się po co spędzać czas samemu. Co piąty ankietowany widzi w takiej formie spędzania czasu możliwość poznania nowych osób. Z kolei 65% badanych po prostu lubi spędzać czas samemu. Co warte podkreślenia, takie aktywności nie są domeną wyłącznie singli. Blisko połowa (44 proc.) osób będących w związkach również szuka okazji do spędzania czasu w samotności, ale co trzeci ankietowany woli spędzać czas z bliskimi.

Przypomnijmy, tegoroczny dzień singla obędzie się w najbliższy czwartek (15 lutego). To właśnie wtedy okaże się ile osób (singli bądź w związku) zdecyduje się na "randkę solo".

fot. Freepik

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka