poniedziałek, 3 sierpnia 2020 19:46

Rosja jako pierwsza ma szczepionkę na Covid-19? Już niedługo masowe szczepienia

Autor Mirosław Haładyj
Rosja jako pierwsza ma szczepionkę na Covid-19? Już niedługo masowe szczepienia

Rosja zamierza najpóźniej do 10 sierpnia rozpocząć szczepienia mieszkańców przeciwko koronawirusowi.

Jak podaje portal forsal.pl, Michał Muraszko, rosyjski minister zdrowia poinformował media, że zakończono badania kliniczne szczepionki chroniącej przed koronawirusem  i przygotowano dokumentację do jej rejestracji. Jeszcze w sierpniu ma ona zostać zatwierdzona, a masowe szczepienia planowane są na październik. Niczym do nich dojdzie, jeszcze w sierpniu, jako pierwsi zaszczepieni zostaną lekarze i nauczyciele. Jak podaje portal polskatimes.pl, rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w testach szczepionki jako ochotnicy służyli rosyjscy żołnierze.

Szef rosyjskiego funduszu inwestycyjnego, Kirił Dmitrijew określił to wydarzenie "momentem Sputnika", nawiązując do wystrzelenia przez ZSRR w 1957 roku pierwszego na świecie satelity Sputnik.

–Amerykanie byli zaskoczeni, gdy usłyszeli dźwięk Sputnika. Tak samo jest z tą szczepionką. Rosja uzyska ją pierwsza

– powiedział cytowany przez polskatimes.pl Dmitrijew w rozmowie z CNN.

„New York Times” informuje, iż rosyjska szczepionka ma wejść w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych z początkiem sierpnia 2020 r. CNN ostrzega jednak, że liczba testów mogła być niewystarczająca. Na prowadzonej przez WHO liście szczepionek nie ma adnotacji o trzeciej fazie badań rosyjskiego preparatu.

Obecnie na różnym etapie testów jest ponad 20 szczepionek przeciwko koronawirusowi, a najbardziej zaawansowane prace prowadzone są w USA i Anglii. Jak donosi forsal.pl, Reuters podkreśla, że niektórzy eksperci są zaniepokojeni tempem, w jakim rosyjska szczepionka jest wprowadzana do użycia. W Ameryce i Wielkiej Brytanii powstaje ona w wolniejszym tempie. Jak informuje dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) prof. Anthony Fauci, „bezpieczny i skuteczny” preparat opracowany w Stanach Zjednoczonych będzie gotowy dopiero pod koniec 2020 r.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: forsal.pl, polskatimes.pl

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje