poniedziałek, 14 listopada 2022 13:33

Rząd daje nawet 1,5 tys. zł do ogrzewania. Sprawdź, co musisz zrobić

Autor Norbert Kwiatkowski
Rząd daje nawet 1,5 tys. zł do ogrzewania. Sprawdź, co musisz zrobić

Ceny, jakie są, wszyscy widzimy, dlatego warto złożyć wniosek o dodatek do prądu. Termin rusza 1 grudnia 2022 r. i będzie trwał do 1 lutego 2023 r.

Przypomnijmy, że tzw. dodatek elektryczny, będzie przysługiwał osobom stosującym w domu lub mieszkaniu ogrzewanie elektryczne. Warunków do spełnienia jest jednak dużo więcej...

  • Na rządową dopłatę za prąd mogą liczyć wszystkie gospodarstwa domowe, w których podstawowe źródło ogrzewania w domu zasilane jest energią elektryczną, wykorzystując do tego m.in. pompę ciepła. Warto pamiętać, że wniosek o dodatek energetyczny mają prawo złożyć tylko gospodarstwa domowe, które wcześniej uzyskaływpis lub zgłosiły główne źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Co niezwykle istotne - dodatek elektryczny - nie przysługuje gospodarstwom domowym, które korzystają z paneli fotowoltaicznych nawet, gdy do ogrzewania domu wykorzystują pompę ciepła.

Rządowa ustawa przewiduje dwa progi dofinansowania energii elektrycznej:

  • 1000 zł - dla gospodarstw domowych, których zużycie energii elektrycznej za 2021 rok jest standardowe i wynosi do 5 MWh;
  • 1500 zł - w sytuacji, gdy roczne zużycie prądu przekracza 5 MWh.

Szacuje się, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać około 800 tys. gospodarstw domowych.

Foto: Zdjęcie poglądowe/Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje