piątek, 23 kwietnia 2021 10:07

Skawina chce wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem

Autor Aleksandra Tokarz
Skawina chce wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem

Do miejscowości chcących wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem dołącza Skawina. Gmina pracuje nad wprowadzeniem lokalnej uchwały antysmogowej. Zakaz miałby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2030 roku.

Skawina, jako gmina silnie uprzemysłowiona, od lat walczy z problemem zanieczyszczenia powietrza. Liczba dni z przekroczonymi normami w ubiegłym roku wyniosła tam 60. Badania wykazały także sześciokrotne przekroczenie norm rakotwórczego benzo(a)pirenu. Dlatego w walce o czyste powietrze władze Skawiny chcą pójść krok dalej i wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem od 2030 roku. Do tej pory takie rozwiązanie funkcjonuje tylko w Krakowie.

- 8 lat to wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do całkowitego odejścia od węgla. Wprowadzenie uchwały antysmogowej dla Skawiny to krok odważny, być może kontrowersyjny, ale konieczny. Wszystkim nam zależy na tym, by móc bez obaw o zdrowie przewietrzyć mieszkanie lub wyjść na spacer - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Wprowadzenie zakazu palenia węglem w Skawinie wymaga przyjęcia Sejmik Województwa Małopolskiego lokalnej uchwały antysmogowej. Najpierw jednak musi ją zatwierdzić Rada Miejska w Skawinie. Pierwsze czytanie projektu uchwały odbędzie się 28 kwietnia, a głosowanie na sesji w maju.

Gmina Sułoszowa. Do rzeki Prądnik miały trafiać nieoczyszczone ścieki
Ojców. Alarm o możliwości zrzutów nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni w Woli Kalinowskiej (gmina Sułoszowa) wszczęli mieszkańcy Ojcowa. Interweniowali u posłanki, a ta u inspektorów WIOŚ.

fot. ilustracyjne/pixabay

Ekologia - najnowsze informacje