piątek, 18 października 2019 13:14

Spółka z o.o. w 24 godziny - rejestracja przez S24 czy zakup?

Autor Głos 24
Spółka z o.o. w 24 godziny - rejestracja przez S24 czy zakup?

Rejestracja spółki w tradycyjny sposób może potrwać obecnie nawet kilka tygodni! Jeśli zależy Ci na tym, aby zacząć działać szybciej, zarejestruj spółkę przez Internet lub… kup gotowy zarejestrowany już podmiot. W artykule omówimy wady i zalety każdej z opcji.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka handlowa, której funkcjonowanie reguluje Kodeks spółek handlowych. Zakładając spółkę z o.o., wspólnicy odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Mogą również uniknąć comiesięcznego odprowadzania składek ZUS. A to, zwłaszcza w kontekście planowanych przez rząd podwyżek, ogromna zaleta.

Jak zarejestrować spółkę z o.o.?

Przedsiębiorcy, którzy podjęli decyzję o rejestracji spółki, mogą dokonać tego na dwa sposoby — tradycyjnie, przez podpisanie umowy notarialnej albo przez Internet, na platformie S24. Niestety, tradycyjny proces rejestracji spółki może potrwać obecnie nawet kilka tygodni. Przeciążeni nadmiarem obowiązków urzędnicy mają kłopoty z terminową weryfikacją wniosków i dokonywaniem wpisów w KRS. Jeśli zależy Ci na tym, aby rozpocząć biznes szybko, opcję tradycyjnej rejestracji możesz wyeliminować już na starcie. Czy rejestrując spółkę przez Internet, przyspieszysz cały proces?

Rejestracja spółki przez Internet - ile trwa?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, sąd rejestrowy powinien rozpatrzeć wniosek w terminie jednego dnia od daty wpływu. Rzeczywiście. Tak zazwyczaj się dzieje. Pod warunkiem jednak, że dokument jest kompletny i wolny od błędów, a rejestrujący dołączy do niego wszystkie potrzebne załączniki.

Kiedy kilka miesięcy temu zakładałam spółkę przez Internet, byłam bardzo zaskoczona — tłumaczy Katarzyna, właścicielka biura tłumaczeń z Warszawy. Wbrew opiniom, które do mnie docierały, proces rejestracji wcale nie był tak łatwy i szybki. Jak się okazało, system nie dysponował wszystkimi wzorami załączników. Gdybym nie wiedziała, że muszę samodzielnie znaleźć ich wzory i dołączyć je do wniosku, wszystko koszmarnie by się przedłużyło. Choć platforma rzeczywiście sporo ułatwia, ma wiele niedociągnięć — dodaje kobieta.

Jeśli przedsiębiorca prześle kompletny wniosek wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami, firma ma szansę pojawić się w rejestrze KRS nawet w ciągu 24 godzin. Jednak nawet jeden nieświadomie popełniony błąd może skutkować przedłużeniem procesu o kilka, a nawet kilkanaście dni.

Niezbędna rejestracja do VAT

Jeśli przedsiębiorca chce (lub musi) stać się płatnikiem podatku od towarów i usług, musi dodatkowo dokonać rejestracji spółki do VAT. A to niestety może potrwać… Aby stać się VAT-owcem nie wystarczy już tak jak kilka lat wcześniej złożenie druku VAT-R w urzędzie skarbowym. W celu uszczelnienia systemu podatkowego, od początku 2017 roku urzędnicy skarbowi mają obowiązek weryfikacji podmiotów ubiegających się o rejestrację VAT. Efektem takiego stanu rzeczy może być więc kilkutygodniowe oczekiwanie na dokonanie wpisu w rejestrze.

Ważne: podczas oczekiwania na rejestrację, dane spółki nie będą widoczne w rejestrze płatników podatku VAT. Choć prawo pozwala przedsiębiorcy na wystawianie w tym czasie FV, takie działanie może skutkować sporym zamieszaniem. Dlaczego? Jeśli kontrahent zweryfikuje, że mimo naliczonego VAT-u spółka nie figuruje w rejestrze płatników, z pewnością zareaguje. Choć nie doszło tutaj do złamania prawa, konieczność wyjaśnienia sprawy może być źródłem dodatkowego, zupełnie niepotrzebnego stresu.

Zakup gotowej spółki

Jeśli przedsiębiorca może pozwolić sobie na to, aby rozpocząć działalność w elastycznym terminie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrował spółkę w trybie S-24. Czasem zdarza się jednak, że stanąwszy przed intratną propozycją biznesową, musi zacząć działać natychmiast. W takim przypadku zdecydowanie lepszym od samodzielnej rejestracji rozwiązaniem będzie gotowa spółka.

Czym jest gotowa spółka z o.o.?

Gotowa spółka to zarejestrowana uprzednio spółka, wpisana do KRS, posiadająca umowę, numery NIP i REGON. Większość takich podmiotów jest także płatnikiem podatku VAT/VAT-UE. Aby rozpocząć działalność pod szyldem spółki, musisz jedynie znaleźć wiarygodnego sprzedawcę, a następnie podpisać umowę kupna — zbycia udziałów. Jeszcze tego samego dnia będziesz mógł podpisywać umowy i wystawiać faktury. Kupując spółkę, oszczędzić więc ogrom czasu, unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i frustracji wynikającej z przedłużającej się rejestracji.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje