piątek, 29 października 2021 06:51

Staną pociągi, komunikacja miejska zmieni zasady. W ten weekend zmiana czasu!

Autor Aleksandra Tokarz
Staną pociągi, komunikacja miejska zmieni zasady. W ten weekend zmiana czasu!

W nocy z 30 na 31 października nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Co to oznacza? Cofamy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na 2.00 i śpimy godzinę dłużej. Na godzinę staną pociągi, a komunikacja miejska będzie funkcjonować na zmienionych zasadach.

W ostatni weekend października 2021 r. nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegara przestawimy wtedy z godziny 3.00 na 2.00. Pociągi PKP Intercity, podobnie jak w innych krajach Europy, będą mieć godzinny postój na najbliższej stacji, tak aby dotrzeć do celu zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy.

- Zmiana czasu letniego na zimowy wiąże się z wdrożeniem specjalnego rozkładu jazdy. Podobna praktyka jest stosowana wśród innych przewoźników kolejowych w kraju i w Europie, np. w Niemczech czy we Francji. 15 pociągów PKP Intercity kursujących w noc przejściową (z soboty na niedzielę), w większości zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, po czym wyruszy w dalszą trasę. I tak na przykład skład TLK Karpaty rel. Zakopane - Gdynia Główna będzie miał postój na stacji Piotrków Trybunalski od 02:42 czasu letniego, po czym wyjedzie w dalszą trasę o godzinie 02:52 czasu zimowego. Postoje nie spowodują opóźnień, a podróżni dotrą do stacji docelowej zgodnie z rozkładem jazdy - informuje PKP Intercity.

Informacje na temat dokładnych godzin kursowania pociągów w nocy z 30 na 31 października 2021 roku można uzyskać m.in. poprzez infolinię pod numerem 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy „PKP Intercity” S.A.) oraz u drużyn konduktorskich, które będą obsługiwać pociągi kursujące w noc przejściową.

W związku ze zmianą czasu nocna komunikacja miejska będzie funkcjonować na zmienionych zasadach między innymi w Krakowie.

Komunikacja nocna w nocy z 30 na 31 października:

  • linia nr 612 – kurs o godz. 2.14 z pętli „Tyniec Kamieniołom” zostanie wykonany tylko według czasu letniego
  • linia nr 637 – kurs o godz. 2.00 z „Górki Narodowej Wschód” zostanie wykonany tylko według czasu letniego
  • linia nr 903 – kurs o godz. 2.03 z pętli „Skawina” zostanie wykonany tylko według czasu letniego
  • linia nr 910 – kurs o godz. 2.25 z „Będkowic Pętli” zostanie wykonany tylko według czasu letniego
  • linia nr 917 – kurs o godz. 2.02 z „Górnej Wsi Pętli” zostanie wykonany tylko według czasu letniego
  • linia nr 937 – kurs o godz. 2.05 z „Owczar Pętli” zostanie wykonany tylko według czasu letniego
  • pozostałe linie nocne – wszystkie kursy realizowane między godziną 2.00 a 3.00 zostaną wykonane dwukrotnie (według czasu letniego i zimowego).

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na środkowoeuropejski czas zimowy (CSE) odbywa się w ostatni weekend października w blisko 70 krajach na świecie. W Polsce jest przeprowadzana na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017- 2021.

fot. ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje