sobota, 5 grudnia 2020 18:15

"Święty Mikołaj istnieje"- zapewnia Nela. Mała Reporterka opowiada o miejscu, gdzie mieszka

Autor Mirosław Haładyj
"Święty Mikołaj istnieje"- zapewnia Nela. Mała Reporterka opowiada o miejscu, gdzie mieszka

6 grudnia to taka data w kalendarzu, której nie trzeba nikomu, czy to młodemu, czy też starszemu, przypominać. Bo przecież na mikołajki czeka się cały rok. Czy jednak zastanawialiście się, gdzie święty Mikołaj mieszka na co dzień? Tajemnice miejsca jego stałego pobytu zdradziła nam znana podróżniczka Nela.

Wspólnie z Małą Reporterką odbyliśmy podróż do Laponii, gdzie święty Mikołaj nie tylko ma swoje mieszkanie, ale nawet miasteczko.

Jak ono wygląda? Jaki przebieg maja odwiedziny u świętego? No i gdzie trafiają te wszystkie listy, które dzieci na całym świecie piszą co roku? Na wszystkie te pytania odpowiedział nasz gość, z którym przy okazji porozmawialiśmy o podróżniczych planach. Nela zdradziła nam też, o co w tym roku poprosiła w liście do świętego Mikołaja.

Nela Mała Reporterka

Nela jest autorką dziecięcych książek podróżniczych oraz programów telewizyjnych. Jej przydomek wiąże się ze stworzoną przez siebie serią dziecięcych książek, w której w główną rolę wciela się ona sama. „Nela Mała Reporterka” jest bohaterką i narratorką serii książek podróżniczych, opisujących wyprawy małej dziewczynki do egzotycznych krajów. Nela podróżuje z rodzicami, którzy dokumentują wyjazdy, a następnie produkują programy z jej udziałem. Jej seria podróżnicza została zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Edukacyjnych dla Dzieci w Japonii – Japan Prize.

Nela jest też autorką książek, które powstają z redakcyjną pomocą rodziców. Pierwsza książka ukazała się w 2014 roku, gdy Nela miała 8 lat. Od tego roku Nela występuje także w programie telewizyjnym, emitowanym przez TVP 1, a następnie przez TVP ABC. Od 2019 roku jej reportaże można też oglądać w TVP POLONIA na całym świecie. Od 2020 roku książki Neli wydaje wydawnictwo Willson Media, które również odpowiada za przygotowanie i postprodukcje jej reportaży filmowych. W latach 2016-2017 Nela prowadziła autorską, cotygodniową audycję w Radiu dla Ciebie.

Nela, jako nastolatka, bierze aktywny udział w akcjach społecznych i humanitarnych. W 2019 roku pełniła rolę nieformalnej ambasadorki interaktywnego stoiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komisji Europejskiej, stworzonego dla dzieci i młodzieży w Miasteczku Humanitarnym na Międzynarodowych Targach Humanitarnych. Udział w wydarzeniu zapowiedział m.in. Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Marc Lowcock. Podczas targów Nelę odwiedził Prezydent Andrzej Duda.

Aktualnie Nela rozwija projekt edukacyjno-badawczy w ramach tworzonej przez siebie fundacji „The Adventure starts Here Foundation”. Fundacja będzie tworzyć bazy badawcze na całym świecie, gdzie będą zapraszani naukowcy oraz dzieci, które staną się obserwatorami przyrody. Pierwsza baza badawcza ma powstać w dżungli w Kostaryce.

Inf.: Wikipedia
Fot.: Nela Mała Reporterka

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje