wtorek, 19 stycznia 2021 13:38

Tarcza Branżowa. Premier Morawiecki: Na kontach firm jest już ponad 700 mln zł.

Autor Aleksandra Tokarz
Tarcza Branżowa. Premier Morawiecki: Na kontach firm jest już ponad 700 mln zł.

- Chcemy osiągnąć poziom sprzed pandemii. Bardzo zależy nam na sprawnym działaniu i wsparciu firm z Tarczy Branżowej. Kilka dni temu ruszyły wypłaty – mówił podczas dzisiejszej wizyty w firmie Ekspozycja Servis s.c w Złotokłosie premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wizyty w firmie, która z powodu lockdownu znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, premier Morawiecki odniósł się do pomocy udzielanej branżom najbardziej dotkniętym kryzysem.

- Jesteśmy w miejscu, w którym trudno jest przesądzić o otwarciu gospodarki - powiedział premier. - Wiem jak jest wam ciężko, ale myślę, że po tym, jak zadziała program szczepionek, sytuacja wróci do normalności.

- Na kontach firm jest już ponad 700 mln zł. Ponad 1000 punktów gastronomicznych otrzymało środki. Na poziomie UE cały czas trwają rozmowy dot. programu odbudowy. Bierzemy w nich aktywny udział – mówił premier. - Mamy nadzieję, że najpóźniej za 3-4 miesiące będzie można wykorzystywać i odbudowywać potencjał gospodarczy. Cały czas musimy przestrzegać obostrzeń, choć są dla nas uciążliwe i tworzą trudną sytuację dla przedsiębiorców.

Edukacja i handel to pierwsze sektory, które będą przywracane po lockdownie. Co z resztą?
Zamknięte restauracje, hotele, siłownie, galerie handlowe, kina. Przez pandemię koronawirusa od 10 miesięcy wiele biznesów nie może działać w standardowy sposób. Kiedy dzieci wrócą do szkół? Dlaczego sklepy mogą być otwarte, podczas gdy zamknięte pozostają restauracje? Na pytania dotyczące Narodow…

Komu przysługuje pomoc z Tarczy Finansowej 2.0?

- Dzisiaj na Radzie Ministrów rozmawialiśmy o poszerzeniu Tarczy Branżowej o kolejne branże. Dzisiaj to ponad 40 branż. Proces jest sprawny. Łatwo można wypełnić wniosek i otrzymać środki - zwykle do 48h od momentu złożenia go – dodał Mateusz Morawiecki.

Wnioski można składać do 28 lutego.

- Chcemy przeznaczyć na wsparcie przedsiębiorców ok. 40 mld zł. Te środki mają ratować miejsca pracy i polską gospodarkę. Jestem przekonany, że dzięki pomocy z Tarcz będzie możliwa odbudowa gospodarki - mówił.

fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje