środa, 29 grudnia 2021 09:47

Tarnów. Kierowcy za nic mają obowiązujące przepisy? Liczba odebranych praw jazdy drastycznie rośnie

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Kierowcy za nic mają obowiązujące przepisy? Liczba odebranych praw jazdy drastycznie rośnie

W okresie od 1 stycznia do 27 grudnia 2021 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 4000 praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Tylko w Tarnowie funkcjonariusze zatrzymali 1124 prawa jazdy. Kierowcy wciąż nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie stwarzają? – Zbyt szybka jazda to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków drogowych – informuje policja.

- Zbyt szybka jazda to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków drogowych. Stąd zdecydowane działania tarnowskiej policji mające na celu eliminowanie z dróg piratów drogowych. Ci, którzy w terenie zabudowanym rozpędzają pojazdy o więcej niż 50 kilometrów na godzinę, muszą się liczyć z utratą prawa jazdy na trzy miesiące, wysoką grzywną oraz 10 punktami karnymi – tłumaczy asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Liczby zatrważają. O kilku lat policjanci odnotowują bowiem wzrostową tendencję w ilości zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym. Coraz więcej kierowców lekceważy przepisy i traci czasowo prawo jazdy. Z tego powodu w 2018 roku tarnowscy policjanci zatrzymali 226 praw jazdy, w 2019 roku 440, a w zeszłym roku 781 kierowców musiało pożegnać się z prowadzeniem samochodu na 3 miesiące.

Policjanci przypominają, iż:

  • przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na 3 miesiące;
  • jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
  • natomiast jeżeli dana osoba, po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej).

Tendencję wzrostową w ilości zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym widać także w całej Małopolsce. W 2018 roku małopolscy policjanci zatrzymali 1111 praw jazdy, w 2019 roku ta liczba wzrosła ponad dwukrotnie i wynosiła 2359. W ubiegłym roku ponad 4000 kierowców musiało pożegnać się z prowadzeniem samochodu na 3 miesiące.

W 2021 roku liczba wypadków (2214) uległa zmniejszeniu o 22 zdarzenia w porównaniu do roku poprzedniego (2236). Zmniejszyła się również liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych - ze 157 osób w 2020 roku do 142 w bieżącym roku.

fot. Małopolska Policja

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka