środa, 29 września 2021 08:06

Tarnów. „Wydawało się, że sprawa utknie w martwym punkcie”. Ruszyła wyczekiwana inwestycja

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. „Wydawało się, że sprawa utknie w martwym punkcie”. Ruszyła wyczekiwana inwestycja

Już za niespełna dwa lata kierowcy będą mogli korzystać z nowego łącznika autostradowego z Mościc do Wierzchosławic. Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 133 mln zł. Na tę inwestycję wyczekiwano przez kilka lat.

Przygotowania do budowy nowej drogi wojewódzkiej z Mościc przez Kępę Bogumiłowicką i Ostrów do ronda w Wierzchosławicach trwają od kilku lat. Teraz ten kluczowy dla regionu tarnowskiego projekt wkracza w kolejną fazę.

- Jeszcze dwa lata temu wydawało się, że sprawa budowy łącznika utknie w martwym punkcie, gdyż w budżecie Małopolski nie zagwarantowano wystarczających środków na to przedsięwzięcie i przetarg został unieważniony. Nie poprzestaliśmy na obietnicach i natychmiast podjęliśmy działania, aby ta inwestycja powstała - wyjaśnia marszałek Witold Kozłowski.

W ramach inwestycji zostanie wybudowana droga wojewódzka o długości 2,6 km, nowy obiekt mostowy na rzece Dunajec o długości 815,6 metrów, skrzyżowanie z drogą powiatową w formie ronda jednopasowego o średnicy 45 m, skrzyżowanie z drogą gminną w formie skrzyżowania skanalizowanego, ciąg pieszo – rowerowy oraz chodnik i ścieżki rowerowe.

Łączny koszt inwestycji wyniesie ponad 155 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 133 mln zł. Zadanie to w 85% dofinansowane jest ze środków Unii Europejskiej oraz w ponad 10% z Budżetu Państwa. Miasto Tarnów, Powiat Tarnowski, Gmina Wierzchosławice współfinansują inwestycję.

Wykonawcą zadania jest firma Metrostav Polska S.A., a budowa potrwa do drugiej połowy 2023 roku.

fot. UMWM

Tarnów - najnowsze informacje